A bél és az egészség kapcsolata
Kétség sem fér hozzá – a legtöbb egészséggel kapcsolatos probléma a bélrendszerben kezdődik. Bár az étel emésztése és a salakanyagtól való megszabadulás nagyon fontos feladatok, ezek mellett rengeteg más funkciót is ellátnak a beleink.
A bennük lévő mikrobiom által óriási hatással vannak a szervezet védekezőképességére, a pszichénk egészségére, a méregtelenítő funkciók működésére és a hormonegyensúly fenntartására is.
A bélnyálkahártya az egyik legfontosabb védőháló az elfogyasztott étel vagy éppen a mikroorganizmusok és az immunrendszerünk között. Ez határozza meg, hogy hogyan reagálunk a különböző élelmiszerekre, és azt is, hogy létrejön-e valamilyen allergiás reakció, vagy gyulladásos folyamat – mely talaja lehet számos krónikus megbetegedésnek.
Mi az áteresztő bél szindróma?
A beleid felületén található sejtsort alkotó hámsejteket enterocytáknak hívják. Ezek a sejtek igen szoros kapcsolatban állnak egymással, a feladatuk az, hogy szabályozzák, mi juthat át a bélfalon, és mi az, ami ezáltal bekerülhet a szervezetedbe.
A belek természetesen átjárhatóak a különböző tápanyagoknak – így juthatsz csak hozzájuk az ételekből, így szívódhatnak fel az alapvető fontosságú molekulák a vérkeringésedbe. Ha azonban a bélflórád meggyengül (akár gyógyszerek, vegyszerek miatt, akár valamilyen bélfalat irritáló élelmiszer rendszeres fogyasztása miatt) ezek között a sejtek közötti kapcsolat fellazul, apró réseket hagyva ezáltal ezen a fantasztikus pajzson.
Ez a mechanizmus áll az áteresztő bél szindróma hátterében. Amikor ez megtörténik, olyan apró fehérje fragmentumok és baktériumok juthatnak a szervezetbe, melyeknek alapvetően nem szabadna. A tested felismeri ezeket az idegeneket, és antitesteket kezd termelni ellenük, és immunreakciók sorát indítja el annak érdekében, hogy visszaverje ezt az észlelt támadást.
Mik az áteresztő bél szindróma tünetei?
- Emésztési problémák sora: puffadás, laza széklet, IBS
- Ételintoleranciák
- Szezonális allergia
- Ekcéma, kiütések, akné, bőrproblémák
- Autoimmun betegségek
- Krónikus fáradtság
- Szorongás, depresszió, hangulatingadozás
- Fibromyalgia
- Candidiasis, SIBO
- Makacs túlsúly
- Ízületi fájdalmak
- Memória- és figyelemzavarok
Hogyan gyógyíthatod meg a bélrendszered – avagy az áteresztő bél szindróma étrendje
Az bélrendszer gyógyítása egyáltalán nem nehéz, és a legtöbb krónikus betegség kezelésének az első lépése is egyben.
Az alábbi, négy lépéses áteresztő bél szindróma étrendprogram rengeteget segíthet abban, hogy helyreállítsd a beleid működését. A tünetek súlyosságának csökkenése, illetve azok megszűnése tökéletes indikátorai lesznek az állapotod változásának. A teljes folyamat 1-6 hónapig tarthat, ennyi idő szükséges a teljes regenerációhoz. Lássuk egészséghez bélrendszerhez vezető lépéseket!
1. lépés: Elimináció
Szabadulj meg attól, ami árt neked! Kezdd a folyamatot egy két héten át tartó eliminációs diétával! Távolíts el az étrendedből és az életedből minden triggert, mindent, ami irritálhatja a bélfalat: gyógyszereket, allergéneket, és természetesen igyekezz minimalizálni a stresszt is!
Ha candidiasissal diagnosztizáltak a közelmúltban, vagy laza széklettel/székrekedéssel küzdesz, érdemes ebben a fázisban konzultálnod az orvosoddal is, hogy megnézhessétek, hogy áll ez a probléma.
2. lépés: Helyettesítés
A bélnyálkahártya és a bélflóra egészsége kéz a kézben jár. Manapság mindannyiunk étrendjéből hiányoznak azok az alapvető fontosságú építő elemek, amelyek nélkülözhetetlenek ezek egészségéhez – különösen a rostok és a jó minőségű zsírok.
Figyelj arra, hogy naponta legalább 6-8 adag zöldséget vagy gyümölcsöt, és legalább 1 adag teljes értékű gabonát fogyassz! Ha emellett napi 2-4 evőkanál olívaolajat, magvakat és egy fél avokádót is beépítesz az étrendedbe, sokat teszel a beleid egészségéért.
3. lépés: A bélflóra helyreállítása
A jó minőségű probiotikum elengedhetetelnül fontos a bélflóra regenerálásához. Fontos, hogy az általad használt készítmény mindenképpen tartalmazzon Lactobacillus és Bifidobacterium fajokat is, és legalább 10 milliárd telepformáló egységet (CFU) vigyél be vele naponta.
A fermentált ételek, mint például a miso, a savanyúkáposzta, a kimchi, a savanyúságok különböző típusai kiválóan támogathatják ezt a lépést. Ha tudod fogyasztani, az organikus joghurtok is szóba jöhetnek, ha nem, fontold meg a növényi alapú készítmények vásárlását (kesu vagy kókusz joghurt például).
4. lépés: Étrend kiegészítők
Az alábbi étrendkiegészítők 3-6 hónapon át szedhetőek, és segíthetnek a károsodott bélnyálkahártya regenerálásában:
- A kurkuma, az aloe vera, a mályva gyökér és a deglicirrizinált (DGL) édesgyökér kivonat a legkiválóbb étrendkiegészítők a bélnyálkahártya egészsége szemponjából. A legcélszerűbb kapszula vagy kivonat formájában fogyasztani, bár a kurkumát fűszerként is használhatod. Az édesgyökér például rágótablettaként is kapható, így gyerekeknek ideális választás (az aloe és az édesgyökér várandósság alatt nem fogyasztható).
- Cink: 5-10 mg/nap gyerekeknek 4-7 éves kor között, 10-20 mg/nap gyerekeknek 7-12 éves korig, 25-40 mg idősebb gyerekeknek és felnőtteknek.
- A-vitamin, karotinoidok, C, E vitamin és szelén. Ezek gyakran megtalálhatóak multivitaminokban is. Várandósság alatt érdemes ezeket terhes vitaminokkal bevinni.
- L-Glutamin por: 5-10 gramm por naponta kétszer egy hónapig (egyeztess a gyerekorvossal arról, hogy hogyan adagolható kisgyermeknek).
Ez a négy lépés – főként egy eliminációs diéta után – segíthet megszabadulni az áteresztő bél szindróma kellemetlen tüneteitől.
Gyakran Ismételt Kérdések a témában:
Milyen lépései vannak a bélrendszer gyógyításának?
Az áteresztő bél szindróma gyógyítása természetesen, 4 lépésben:
- Elimináció: Az eliminációs diéta keretein belül eltávolítunk minden olyan ételt az étrendünkből, amely irritálhatja a bélfalat.
- Helyettesítés: Fogyasszunk sok rostban gazdag ételt és jó minőségű zsírokat.
- A bélflóra helyreállítása: A jó minőségű probiotikumok nagyon fontos szerepet játszanak a bélflóra regenerálásában.
- Étrend kiegészítők: Néhány fontos étrendkiegészítő szedése elengedhetetlenül fontos a bélnyálkahártya regenerálásában.
Mi az áteresztő bél szindróma?
A belek természetesen átjárhatóak a különböző tápanyagoknak – így juthatunk csak hozzájuk az ételekből, így szívódhatnak fel az alapvető fontosságú molekulák a vérkeringésünkbe. Ha azonban a bélflóránk meggyengül – akár gyógyszerek, vegyszerek miatt, akár valamilyen bélfalat irritáló élelmiszer rendszeres fogyasztása miatt – ezek között a sejtek közötti kapcsolat fellazul, apró réseket hagyva ezáltal a bélfalon. Ez a mechanizmus áll az áteresztő bél szindróma mögött.
Melyek az áteresztő bél szindróma tünetei?
- Emésztési problémák sora: puffadás, laza széklet, IBS
- Ételintoleranciák
- Szezonális allergia
- Ekcéma, kiütések, akné, bőrproblémák
- Autoimmun betegségek
- Krónikus fáradtság
- Szorongás, depresszió, hangulatingadozás
- Fibromyalgia
- Candidiasis, SIBO
- Makacs túlsúly
- Ízületi fájdalmak
- Memória- és figyelemzavarok