6 esszenciális táplálékkiegészítő a pajzsmirigy alulműködésben és a Hashimotóban
Míg a nyugati orvoslásnak nagyon fontos szerepe van a pajzsmirigy betegségek kezelésében, és nagyon örülök, hogy orvos vagyok és, ha szükség van rá írhatok fel gyógyszereket, azonban nem ez az egyetlen megoldás a gyógyulásra, javulásra. A pajzsmirigy alulműködés, Hashimoto esetén a megfelelően beállított gyógyszer hatalmas életminőség javulást hozhat. De ezekkel a gyógyszerekkel az a helyzet, hogy bár pótolják a hiányzó hormont, a pajzsmirigy gyógyulásáért, táplálásáért nem tesznek semmit.
A pajzsmirigy vitaminokat és ásványi anyagokat igényel az optimális működése érdekében. A jól megválasztott kiegészítők nagyon jó hatással vannak a pajzsmirigy szövetre és annak működésére.
Lehetséges javítani a hormonszinteket és csökkenteni az antitesteket is! A kutatások igazolják, hogy bizonyos kiegészítők – tápanyagok és gyógynövények – igenis képesek csökkenteni a pajzsmirigy ellen termelődő antitestek mennyiségét, és növelni a szabad hormonokat – fT3, fT4 – és stabilizálni a TSH szintjét.
Akár Hashimoto, akár nem autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködésed van, akár gyógyszert szedsz, akár nem, egy pár jól megválasztott kiegészítő hozzájárulhat a pajzsmirigyed egészségének megőrzéséhez. A jövő medicinája integrálja a hagyományos és a tradicionális orvoslás legjavát
A következő kiegészítők önmagukban, illetve egymással kombinálva is segíthetnek. Szedhetőek a pajzsmirigy gyógyszerekkel együtt is hypothyreosisban, Hashimotoban, de nagyon fontos, hogy ha gyógyszert szedsz, akkor konzultálj az orvosoddal, és legyen ellenőrizve a pajzsmirigy funkciója, mert ha javulni kezd, akkor előfordulhat, hogy több hormon fog termelődni és így kevesebb gyógyszerre lesz szükséged. Természetesen semmiképpen nem javaslom a gyógyszer elhagyását, illetve otthon saját szakállunkra átállítását. Ezt mindenképpen orvos végezze laborleletek illetve a tünetek figyelembevételével!
Indulásnak érdemes elkezdeni a szelén, inozitol és ashwagananda kombinációját, illetve ellenőrizni a D-vitamin szintet, és, ha ez nem megfelelő, akkor azt is hozzátenni az előzőekhez. Ezeket érdemes legalább 3, vagy inkább 6 hónapon keresztül szedni, és közben ellenőrizni a funkciót, esetleg 6 hónap elteltével az ellenanyag szinteket.
Pajzsmirigy gyógyítása természetesen
LEGFONTOSABB LÉPÉSEK A PAJZSMIRIGY GYÓGYULÁSÁÉRT
Összeszedtem a legfontosabb információkat, és leírtam neked közérthetően, ahogyan mindig is el szerettem volna mondani már az elejétől fogva minden páciensemnek, hogy hogyan működik a pajzsmirigyed, és mit kell tenni, ha probléma van vele. Így ezt most neked ajánlom, hogy ne kelljen tovább keresgélned a neten!
A top 6 táplálékkiegészítő, ami javítja a pajzsmirigy funkcióját
1. Szelén
Számtalan tanulmány igazolta, hogy a szelén szedése csökkenti az anti-TPO-t. A szervezet a szelént egy erős antioxidánssá – glutationná alakítja, mely megvédi a pajzsmirigyet az oxidatív stressztől és a gyulladástól. Elengedhetetlen a T4-T3 konverzióhoz is, valamint kimutatták, hogy csökkenti a valószínűségét a posztpartum tireoiditis kialakulásának azokban a kismamákban, akiknek emelkedett az anti-TPO szintjük terhesség alatt vagy előtt. Szedése terhesség idején is elkezdhető, és folytatható a posztpartum időszakban is.
“A megfelelő mennyiségű szelén mellett a jód nem rontja a Hashimotos betegek állapotát. Így jódpótlás előtt mindenképpen javasolt a szelén szedése, magnéziummal és C-vitaminnal. “
Szelénben gazdag élelmiszerek: brazil dió, gomba, bárány, pulyka, csirke, tojás, tőkehal, de ez általában nem elég, szükség van a kiegészítésre.
Azonban figyelni kell a jód szintre is, mert, ha túl alacsony, akkor viszont a szelén ronthatja a pajzsmirigy funkciót. A jódpótlásról igen ellentmondásosak a vélemények a szakmán belül is, azonban abban egyetértenek, hogy a megfelelő szelén bevitel segít csökkenteni a pajzsmirigy betegségek kialakulásának kockázatát, valamint javít a már meglévő betegség prognózisán. Azt is igazolták, hogy a megfelelő mennyiségű szelén mellett a jód nem rontja a Hashimotos betegek állapotát. Így jódpótlás előtt mindenképpen javasolt a szelén szedése, magnéziummal és C-vitaminnal.
Dózis: 200 mcg/nap – ne lépje túl ezt az adagot. Biztonsággal lehet szedni terhesség alatt is.
2. Inozitol
Az inozitol tulajdonképpen egy vitaminszerű anyag, melynek 9-féle formája ismert, ezek közül a természetben leggyakrabban előforduló, az emberi szervezetben is termelődő anyag a myo-inozitol, melyet helyenként B8-vitaminnak is neveznek.
“A szelént inozitollal szedve legújabb kutatások szerint még jobban csökken a pajzsmirigy ellen termelődő autoantitestek szintje, valamint normalizálódnak a hormonszintek is.”
A myo-inozitol egy természetes anyag, melyet a szervezet glükózból állít elő. A B-vitaminok körébe tartozó vegyület. Az inozitol hatása a legújabb tapasztalatok szerint az egyre szélesebb körben terjedő inzulinrezisztencia kezelésében, a PCOS-ban szenvedő betegek teherbeesési esélyeinek növelésében, a túlsúly csökkentésében, a női hormonális egyensúly és a menstruációs ciklus szabályozásában, a meddőség kezelésében is segítséget jelenthet, valamint támogatja a májműködést is.
A szelént inozitollal szedve legújabb kutatások szerint még jobban csökken a pajzsmirigy ellen termelődő autoantitestek szintje, valamint normalizálódnak a hormonszintek is. Egy nagyobb kutatásban 6 hónapos kezelés volt szükséges, hogy a maximális hatást elérjék. Az ebben a tanulmányban résztvevők arról is beszámoltak, hogy javult az életminőségük is. A legtöbb tanulmány arról számol be, hogy azoknál, akik ezt a kettőt kombinációban szedik jelentősebb csökkenés látszik a TSH, anti-TPO, Tg-At esetében , és javulás a pajzsmirigy hormonoknál.
Ajánlott napi mennyiség: 600 mg-2000 mg/nap, terhesség és szoptatás alatt is biztonsággal szedhető.
3. Cink
A cink az egyik legfontosabb nyomelem az emberi szervezetben, hiszen komoly hatással van az immunrendszer működésére, valamint a sebgyógyulásban és véralvadásban is részt vesz. A pajzsmirigy optimális működéséhez is elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű cinkbevitel, hiszen hozzájárul ahhoz, hogy a T4 aktív T3 hormonná alakuljon. Ráadásul a cink az agyalapi mirigy működését is befolyásolja, méghozzá úgy, hogy közvetett módon (a TRH nevű hormonon keresztül) megnöveli a TSH szintjét, ha a T3 és a T4 érték túl alacsony.
“A pajzsmirigy optimális működéséhez is elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű cinkbevitel, hiszen hozzájárul ahhoz, hogy a T4 aktív T3 hormonná alakuljon.”
Dózis: 30mg/nap étkezés közben.A cink is biztonsággal szedhető terhesség és szoptatás alatt.
4. D-3 vitamin
Több vizsgálat igazolta, hogy a D-3 vitamin szintje alacsonyabb hypothyreosisban szenvedőknél. Ez tulajdonképpen nem vitamin, hanem hormonként viselkedő anyag. A szervezetnek szüksége van D-vitaminra, hogy pajzsmirigy hormonokat termeljen, és azok felhasználásához is, valamint a D-vitamin fontos immunmodulátor, ha nincs belőle elég gyakoribbá válnak bizonyos autoimmun betegségek, illetve fertőzések is, és gyulladásgátló hatása is van.
“A szervezetnek szüksége van D-vitaminra, hogy pajzsmirigy hormonokat termeljen, és azok felhasználásához is, valamint a D-vitamin fontos immunmodulátor.”
Sok egyéb funkciót tölt be a szervezetünkben, pl. hozzájárul a kalcium és a foszfor normál felszívódásához, hasznosulásához, elősegíti a vér normál kalcium szintjének fenntartását, szerepe van az egészséges csontozat fenntartásában, fontos az egészséges izom funkció fenntartásához, elengedhetetlen a normál fogazat szempontjából, szerepet játszik a sejtosztódásban és hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.
Ezek miatt fontos, hogy a D-vitamin szint 120-150 nmol/l legyen. Előfordul, hogy valakinek ez hiányzik csak, hogy a tünetei javuljanak, pl. már szed pajzsmirigy hormont, de nehezen tudják beállítani, a tünetei nem akarnak javulni. Mindig ellenőrizzük a D-vitamin szintet, és, ha alacsony, akkor kezdjük meg a pótlást. Általában napi 2000 egység megfelelő a legtöbb felnőtt számára szintentartáshoz, hiánypótlásra ennek akár többszöröse is kellhet. Ideális esetben 6 hét után ellenőrizni kell, hogy megfelelő szintre sikerült-e beállítani, ilyenkor a dózis csökkenthető. Terhesség és szoptatás alatt is biztonsággal szedhető.
5. Ashwagandha
Az Ashwagandha nevű indiai cserjét hosszú ideje használják a hagyományos orvoslásban adaptogén (a szervezet működését harmonizáló) gyógynövényként a szervezet belső egyensúlyának a helyreállítására, ám napjainkban a modern tudomány azt is bebizonyította, hogy ezt az ashwagandha a pajzsmirigy működésére gyakorolt jótékony hatása révén éri el. A hatás egyrészt azon alapul, hogy a növény tartalmaz egy glyco-withanolide nevű bioaktív vegyületet, amely csökkenti a szervezet stressz- illetve a kortizol szintjét, és ezzel egyidejűleg növeli a vér T3 és a T4 hormon koncentrációját.
“Az ashwagandha csökkenti a szervezet stressz- illetve a kortizol szintjét, és ezzel egyidejűleg növeli a vér T3 és a T4 hormon koncentrációját.”
Az ashwagandha azzal támogatja, illetve helyreállítja a pajzsmirigy egészséges működését, hogy csökkenti a kortizol nevű stresszhormon szintjét. A pajzsmirigy betegségben szenvedő emberek sokkal nagyobb százalékban szoronganak, lesznek depressziósak vagy szenvednek más stressz-okozta betegségben. A kortizolszint növekedése és az állandó stressz ugyanis fokozza a T3 hormon reverz T3-á (rT3-á) alakulását, gátolva ezzel a T3 jótékony működését.
Állatkísérletek bizonyították, hogy ez az ajurvéda adaptogén növeli a keringő T4 szintet, a T3 szint változása nélkül, más kísérletekben mind a két keringő hormon mennyisége nőtt. Vizsgálatok azt is sugallják, hogy jó hatással van a májműködésre, és mivel a T4-T3 konverzió nagyrészt itt történik, ez talán megmagyarázza a pajzsmirigybetegekben tapasztalt jó hatását.
Az ashwagandha legalacsonyabb hatásos, és legköltséghatékonyabb dózisa 300-500 mg. Szoptatás alatt szedhető, de terhesség idején nem.
+ 1 Guggul
Mint az ashwagandha, a guggul is egy ayurvédikus gyógynövény, amelyről kimutatták, hogy normalizálja a T3 és T4 szinteket. Állatkísérletek szerint a guggul javítja a jód felvételét és a pajzsmirigy metabolikus aktivitását.
Adag: 750 mg / nap. A szoptatás ideje alatt biztonságos, de terhesség alatt nem. Hagyja abba ha a pajzsmirigy hormonok normálizálódtak.
Varga Zsuzsanna
Your Title Goes Here
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Források
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28724185
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28724175
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28315909
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28293260
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28290237
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29504734
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25624699
Aviva Romm-Adrenal Thyroid revolution
Dr Izabella Wentz – The Root cause
Dr Izabella Wentz – Hashimoto’s protocol