A tested beethoven szimfóniája
Avagy a petefészkeid, a karmesterek és a hős hatos
A petefészkek tudják mit tettél a múlt hónapban
A petefészkeid tudják mit eszel, hogyan élsz, hogyan érzed magad, mennyit alszol. Sokan úgy gondolnak a petefészkeikre, mint két kis zsákocskára, amik érlelgetik nekünk szépen a petesejtjeinket, és minden hónapban óraműszerűen kidobnak nekünk egyet, ám valójában hihetetlenül érzékeny és összetett endokrin szervek, amelyek olyan hormonális jelek fogadására és közvetítésére szolgálnak, amelyek reproduktív rendszerünket a teremtés csodálatos szimfóniájává varázsolják.
A szimfónia karmesterei
E csodálatos szimfónia nem működhet a karmesterek nélkül. Az endokrin karmesterek a hipotalamusz, az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a mellékvesék és a petefészek, valamint férfiaknál nyilván a herék. Kommunikálnak, együttműködnek, ahogyan egy szimfóniát játszó zenekar is.
A háromrészes rendszer
Az egyensúly fenntartását egy háromrészes rendszer végzi, amely olyan, mint egy nagyvállalat. Az endokrin rendszer legelső eleme a hipotalamusz, aki folyamatosan kapja a vérből származó, a különféle hormonok koncentrációjára vonatkozó információkat. A hipotalamusz a vezérigazgató, aki a beérkező információk alapján serkentő vagy gátló üzeneteket küld az agyalapi mirigynek – hipofízisnek-, aki az ügyvezető. Innen ő tudni fogja mire van szükség. Majd az agyalapi mirigy a hormonok segítségével kommunikál a többi endokrin szervvel – pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, hasnyálmirigy, petefészkek-, akik a munkavállalók, és megmondja nekik éppen mi a dolguk. És alulról mindig megy a visszacsatolás, ami alapján a vezérigazgató és az ügyvezető is tudja, hogy mi legyen a következő utasítás.
Ezek a mirigyek , szervek, hormonok a főszereplői az endokrin rendszernek, de nem egymástól különállóan működnek, mindig együttműködve végzik rengeteg feladatukat.
A szteroid hormonok
A szteroid hormonok – progeszteron, tesztoszteron, ösztrogén, kortizol – lipidekből, koleszterinből származnak. Ebből a koleszterinből a májban egy pregnenolon nevű szteroid-előhormon készül, ebből szintetizáljuk a többi szteroid hormonunkat. Ezért fontos a homrontermelésünk szempontjából, hogy megfelelő zsírokat tartalmazzon az étrendünk, és hogy a májunk optimálisan működjön. A koleszterin pregnenolonná alakítása energiaigényes feladat, ehhez a sejtek a tápanyagban gazdag étrendből szerzik az energiát.
Nagyon sok hormon dolgozik csodálatos szinergiában a testünkben, de most csak hat hormont választottam ki, amit nagyon fontos megismerned, mert harmóniájuk, egyensúlyuk elengedhetetlen az egészséged szempontjából.
A hős hatos
1, Progeszteron
2, Ösztrogén
3, Tesztoszteron
4, Kortizol
5, Pajzsmirigyhormonok
E célok érdekében mindent szigorúan ellenőriz a hipotalamusz-hipofízis-pajzsmirigy tengely. Az irányító üzenetek a hipotalamusztól jönnek, mely a thyreotropin kibocsájtást serkentő hormont (TRH) termel, ez a pajzsmirigy működését serkentő hormon (TSH) kiválasztására ösztönzi az agyalapi mirigyet, aminek hatására a pajzsmirigy hormontermelésbe kezd.
Ezek a hormonok szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális és agyi működésben. Így többek között befolyásolja, hogy lomha vagy vagy energikus, pörög az agyad vagy be van lassulva, vidámnak vagy szomorúnak érzed magad, valamint részt vesz a koleszterin, valamint a női hormonok termelésének szabályozásában is. Szinte nincs olyan szerv, aminek a funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Termelése szükséges az élethez. Tehát, amikor a pajzsmirigyed alulműködik – hipotireózis – fáradtnak, lassúnak, fázósnak és néha szomorúnak, depressziósnak vagy idegesnek érzed magad. Hízol, annak ellenére, hogy fegyelmezett az étrended, és a szervezeted elkezd zsírt tárolni.
Ezen kívül egyéb hormonális problémák is felléphetnek, beleértve a szabálytalan vagy fájdalmas menstruációt, sőt a meddőséget is; valamint székrekedés is kialakulhat, mert minden lelassul, beleértve az emésztést is, szárazzá válhat a bőröd, alvászavarokat és hajhullást is okozhat.
Magyarok százezrei, különösen a nők, szenvednek hipotireózisban, és azok a nők, akiknek ilyen problémája van mintegy 50% -a nem is tud róla. A hipotireózisok mintegy 80% -a autoimmun válasz következménye, ami a Hashimoto thyreoiditishez vezet. És sajnos sok új anyukánál is kialakulhat ez a betegség.
6, Inzulin
Ha tetszett a cikk oszd meg a barátnőiddel!
Iratkozz fel a hírlevélre, hogy értesülj a friss cikkekről, és új tudásanyagokról!