A húgyúti fertőzések nagyon gyakoriak, különösen nőknél minden korosztályban gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Nagyon sokan keresik fel ilyenkor a háziorvosi rendelőket és a sürgősségi osztályokat is vizelési panaszokkal.
Ebben a cikkben a húgyutak alsó részeinek fertőzésével fogok csak foglalkozni, a vese problémákkal nem, hiszen azok komolyabb kezelést igényelnek, míg a hólyaggyulladás legtöbb esetben kezelhető természetes módon, antibiotikum nélkül is.
A cikk első részében a megelőzésről lesz szó, míg a második részben a természetes kezelési módokról.
A húgyúti fertőzések tünetei nőknél
A húgyúti fertőzés tünetei:
- a gyakori – néha különösen fájdalmas, sürgető vizelési inger,
- a szeméremcsont feletti nyomás érzése,
- fájdalom vagy görcsölés,
- illetve a vizelések végén olyan érzés, mintha még mindig tele lenne a hólyag.
- Ezen kívül előfordulhat vér is a vizeletben.
- Általános tünetek lehetnek a fáradtság, levertség.
A tünetek hirtelen jelentkeznek, láz nélkül. Ezzel szemben egy vesegyulladás, vesemedence gyulladás tünetei lassabban alakulnak ki, lázzal, hidegrázással, hányingerrel, hányással, deréktáji fájdalommal járnak.
Míg a vesegyulladás esetén fontos az antibiotikumos terápia, addig egy egészséges felnőtt nő esetén, aki nem várandós, egy hólyaghurut antibiotikum nélkül is orvosolható.
Fiatal, szexuálisan aktív nőkben a fájdalmas vizelés hirtelen kialakulása chlamydia fertőzés vagy ritkábban gonorrhoea miatt is előfordulhat, ezért ilyen esetekben erre is kell gondolni.
A hüvelyi gombás fertőzések a húgycső irritációját is okozhatják, és hólyagfertőzéshez hasonló tünetekhez vezethetnek, ezért érdemes fontolóra venni ezt a lehetőséget is, ha hüvelyi fertőzés tünetei is jelen vannak (viszketés, égés, hüvelyi folyás).
A húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében egyaránt a fő célok:
- támogatni a szervezet természetes védekezőképességét a fertőzéssel szemben
- helyreállítani a mikroflóra egyensúlyát és az egészséget
- visszaállítani a hólyag pH-ját, amely védelmet biztosít a káros baktériumokkal szemben
- megakadályozni a baktériumok hólyag falhoz tapadását
A hólyag fertőzések természetes megelőzése
Mielőtt a kezelésről beszélnénk, beszéljünk a megelőzésről.
A hólyag fertőzéseket a hólyagban lévő, oda bejutó baktériumok okozzák – általában az E. coli – melyek az emésztő traktusból származnak – ,–, bár vannak egyéb bajt okozó fajták is. A vese fertőzések általában akkor fordulnak elő, amikor a hólyagból származó baktériumok az urétereken feljutnak a vesékbe, ezek a csövek szállítják a vizeletet a vesékből a hólyagba.
A baktériumok akkor képesek megtámadni a hólyagot, ha:
- sok felesleges cukrot ettünk (vagy alkoholt fogyasztottunk, amely magas cukortartalmú), amely gyengíti az immunrendszert, és táplálja az egészségtelen bél- és hüvelyflórát
- amikor stressz alatt vagyunk
- sok szex (főleg egy új partnerrel, vagy szokásosnál több, mint pl. a nászút vagy nyaralás alatt)
- vagy, amikor valami megzavarja a hüvely- vagy bélflóra egyensúlyát, például antibiotikumok, étrendváltozás vagy egyéb események miatt.
Mind a bélflóra, mind a vaginális ökológia kulcsszerepet játszanak az húgyúti fertőzések megelőzésében, mivel ellenőrzés alatt tartják azokat a baktériumokat, amelyek valamelyik helyről a húgycsőbe vándorolhatnak. A hüvelyben természetesen jelen lévő Lactobacillus fajok kifejezetten megakadályozzák az E. coli szaporodását.
Egyes nők valószínűleg genetikailag hajlamosak a gyakoribb húgyúti fertőzésre – valószínűleg erről van szó, ha anyukádnak is sok ilyen problémája volt. De ez nem azt jelenti, hogy mindenképpen neked is állandó felfázásokkal kell majd küzdened, csak azt jelenti, hogy különösen figyelni kell azok megelőzésére.
Amikor a hólyag fertőzések folyamatosan visszatérnek, akkor ez vagy azt jelenti, hogy az előző nem múlt el teljesen, és az tér vissza folyamatosan, vagy gyakoribb esetben, minden alkalommal új fertőzés alakul ki.
Akárhogy is van, szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy nincs e valamilyen háttér oka a fertőzések kialakulásának, mint például a cukorbetegség, mivel a magas vércukorszint táplálhatja a baktériumokat és csökkentheti az immunválaszt, és fontolóra kell venni egyéb okokat is, amelyek hozzájárulhatnak vagy utánozhatják a húgyúti fertőzéseket, beleértve az intersticiális cystitit, endometriosist és krónikus vulvovaginitiszt.
Perimenopausalis nőkben az ösztrogén csökkenése hüvelyszárazsághoz vezethet, ami növeli a hólyag fertőzések kockázatát. Az ebben a cikkben tárgyalt probiotikumok, valamint a jó minőségű étkezési zsírok (olívaolaj, avokádó, kókuszolaj) használata segíthet. Néhány nőben előnyösek lehetnek az ösztrogéntermelés támogatására szolgáló speciális gyógynövények, beleértve a komlót és a barátcserjét is.
Nagyon sok mindent tehetünk, hogy csökkentsük a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát.
A megelőzés érdekében kövesd a következő javaslatokat 3-6 hónapon keresztül. Egyes esetekben lehet, hogy szükség lesz továbbra is a probiotikum, a tőzegáfonya és a d-mannóz szedésére. Ezenkívül a legtöbb nő elfelejt megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani, és hajlamosak a pisilést az utolsó pillanatig elhalasztani – ezek mindegyike növeli a húgyúti fertőzések kialakulásának esélyét – tehát hallgass a testedre! Igyál sok vizet, és pisilj, amint arra szükség van.
Általános javaslatok a húgyúti fertőzések megelőzésére
- Pisilj egyből a szex után!
- Igyál sok folyadékot!
- Kerüld az antibiotikumok túlzott használatát!
- Viselj pamut résszel ellátott fehérneműt, és kerüld a tanga viselését, ha hajlamos vagy a felfázásra. (Gondolj a tangára, mint egy nagy “baci-csúszdára”, amellyel a baktériumok átjárhatnak oda, ahol semmi dolguk nincs!)
- Az orális fogamzásgátlók, pesszáriumok, spermicidek használata növelheti a fertőzések kockázatát, tehát, ha ezeket használod és folyamatosan visszatérő húgyúti fertőzéseid vannak, fontold meg a fogamzásgátlás egy másik formáját.
- A betétek használata is növelheti a fertőzés kialakulását, kiújulását, ezért nagyon fontos a betéteket rendszeresen cserélni, illetve szintén nagyon fontos, hogy parfümmentes, pamutból készült termékeket használjunk kizárólag.
- Már kislánykorunkban megtanultuk, hogy székelés után nagyon fontos, hogy elölről hátrafelé töröljük ki a fenekünket!
- Kerüld a habfürdőket és a hüvelyi higiéniai termékeket (azaz a hüvelyzuhanyt pl.), amelyek növelik a hüvely irritációját és károsítják az egészséges hüvelyflórát.
Diétás javaslatok a hólyag fertőzés megelőzéséhez
- Tartsd egészségesen a bél- és hüvelyflórát alacsony cukortartalmú és magas rosttartalmú étrenddel, főleg leveles zöldekből.
- Egyél hetente legalább 3-szor fermentált zöldségeket.
- Egy tanulmányban kimutatták, hogy a fermentált tejtermékek hetente háromszori (például joghurt, kefír) fogyasztása, drasztikusan csökkenti a húgyúti megbetegedések valószínűségét. Ha vegán vagy paleo étrendet követsz, akkor esetleg a kókusz joghurt élő flórával jöhet szóba, de a fermentált zöldségek mindenképpen.
- Egyeseknél a húgyhólyag irritáló ételek elkerülése vagy csökkentése, mint pl. a cukor, ecet, paradicsom, citrusfélék, fekete tea, kávé és igen, sajnálom … a csokoládé kerülése is segíthet.
Táplálékkiegészítők és gyógynövények megelőzés céljából
- Szedj naponta 1-2 kapszula Lactobacillus fajokat tartalmazó probiotikumot, és ha visszatérő hüvelyi fertőzés is van, akkor olyat keress, ami tartalmaz Lactobacillus reuterit és rhamnosust is.
- Napi kétszer szedj tőzegáfony + d-mannóz kapszulát. A tőzegáfonya drasztikusan csökkentheti a baktériumok kolonizációját és növekedését a vizeletben, megakadályozva a húgyúti fertőzéseket, valamint a fertőzés kezelésének fontos részét képezi.
Áfonya kivonat és gyümölcslé is felhasználhatók, de a tőzegáfonya-d-mannóz forma sokkal jobb a megelőzés szempontjából. Az E.coli okozta fertőzésekben hasznos lehet a d-mannóz. A mannóz megakadályozza, hogy a baktériumok megtapadjanak és elszaporodjanak a húgyutakon, így segítségével megelőzhetőek és kezelhetőek a húgyúti fertőzések. Mivel a mannóz a vizelettel távozik, így segítségével a húgyutakon levő baktériumoktól is megszabadulhatunk.
- C-vitamin: A tanulmányok kimutatták, hogy a C-vitamin fokozza a nitrogén-monoxid felszabadulását a vizeletben, és hogy ez antimikrobiális hatást fejt ki a három leggyakoribb húgyúti fertőzést okozó baktérium ellen. A megelőzésre ajánlott naponta kétszer 500 mg-ot szedni.
Természetes terápiák a húgyúti fertőzések ellen
A húgyúti fertőzéseket okozhatja:
- a rossz higiénia,
- az immunrendszer kóros működése,
- az antibiotikumok túlzott használata,
- a spermicidek használata
- és a szex
A leggyakoribb ok, amely az esetek kb. 90% -át teszi ki, az, hogy az Escherichia coli nevű baktérium valamilyen úton átkerül az emésztőrendszerből a húgyútakba.
Azok, akik már voltak felfázva valószínűleg mindent megtennének, hogy soha többet ne forduljon elő velük. Nőként velem is előfordult életemben párszor, így pontosan tudom milyen kellemetlen, az égő, csípő érzés, és az a néhány nap, és éjszaka.
Szerencsére van néhány természetes kezelési és megelőzési módszer, amelyek rendkívül jól működnek. Ezek a kezelések nem igényelnek vényköteles gyógyszereket, és könnyen elérhetőek mindenki számára.
Gyakran használnak egy enyhébb húgyúti fertőzésben is első vonalban antibiotikumot, és a betegek is hajlanak rá, hogy kérjék, mivel tényleg igen kellemetlen tüneteket tud okozni egy felfázás. Főleg, ha az visszatérő, ismétlődő jellegű. De sajnos az esetek nagy százalékában nem segítenek az antibiotikumok a krónikus esetekben sem mindig, illetve egy enyhébb esetben sincs szükség első vonalban antibiotikumos terápiára.
Az ilyen antibiotikumok gyakran feleslegesek, és a jövőben további problémákat okozhatnak, ha elpusztítják azokat a jótékony baktériumokat, amelyek megakadályozzák a kórokozó baktériumok növekedését. Az antibiotikumok hosszú távú használata rezisztenciát is eredményezhet olyan baktériumtörzsekben, mint a bélben található E. coli, és ezen baktériumok által okozott fertőzések még nagyobb kihívást jelentenek, és súlyosabb problémákat okozhatnak.
Ezenkívül az antibiotikumok nagyon keveset tesznek a fertőzés megakadályozása érdekében. Tehát, bár a gyógyszerek rövid távon gyors segítséget jelenthetnek, bizonyos esetekben, hosszú távon továbbra is fogékonyak leszünk a húgyúti fertőzésekre, és ezek a fertőzések problémásabbak lehetnek.
A gyógynövényes, életmódbeli és táplálkozási lehetőségek kiváló alternatívái lehetnek az antibiotikumoknak húgyhólyag-fertőzések kezelésére, és az ismétlődés megelőzésére. Segíthetnek a káros baktériumok elpusztításában, csökkentik az irritációt és a húgyúti gyulladásokat, fokozzák az immunitást és helyreállíthatják a hüvely és a bél egészséges flóráját.
“A gyógynövényes, életmódbeli és táplálkozási lehetőségek kiváló alternatívái lehetnek az antibiotikumoknak húgyhólyag-fertőzések kezelésére, és az ismétlődés megelőzésére.”
Az alábbiakban bemutatom azt a tervet, amelyet betegeimnek szoktam javasolni a húgyúti fertőzés tüneteinek megjelenésekor. A terv minden része fontos – tehát ne hagyj ki semmit, kivéve, ha van valami, amelyről tudod, hogy nem tolerálható számodra.
Mire számíthatsz?
Arra számíthatsz, hogy a tünetek javulni kezdenek 12–24 óra után, bár kezdetben súlyosbodhatnak az első néhány órában, amíg a kezelés elindul. A tüneteknek szignifikánsan javulnia kellene 24–72 óra alatt, a teljes gyógyuláshoz pedig 5 nap kell körülbelül. A húgyúti fertőzések magas ismétlődési aránya miatt azt javaslom, hogy kövesd ezt a tervet egy hétig, ezután pedig folytasd az előző cikkben javasolt megelőzési tervet egy további héten keresztül.
Ez a kezelés NEM terhes nők számára készült; kérlek, ha várandós vagy és vizelési panaszaid vannak, keresd fel a kezelőorvosodat, és beszéld meg vele a terápiát! Az alábbi terv a szoptatás ideje alatt biztonságos, de ha a szülés utáni néhány héten belül húgyúti fertőzés panaszai alakulnak ki, kérlek, fordulj az orvoshoz a megfelelő terápia érdekében.
Általános és táplálkozási ajánlás a húgyúti fertőzések kezelésére
- Hagyd el az étrendedből a cukrot 5 napra!
- Igyál 2-3 l vizet minden nap!
- Pisilj az első ingerre – ne tartsd vissza a vizeletet!
- Kerüld a szexet a kezelés alatt és néhány napig utána!
Táplálékkiegészítők
- Vegyél be naponta 4 kapszula probiotikumot 2 napig, majd napi 2 kapszulát 5 napig. A probiotikumnak tartalmaznia kell Lactobacillus fajokat, és ha hüvelyi fertőzés is jelen van egyidejűleg, olyan készítményt keress, amely tartalmaz Lactobacillus reuterit és rhamnosust is.
- Szedj 1000 mg C-vitamint 4 óránként 2 napig, majd 500 mg-ot 4 óránként további 5 napig.
Gyógynövények a húgyúti fertőzés terápiájában
- Fogyassz 75 ml tőzegáfonya levet 4-6 óránként, 3-4 napon át, majd 75 ml / nap egy héten keresztül,
- vagy szedj 2 kapszula tőzegáfonya-d-mannóz-t naponta kétszer,
- vagy porból 1 teáskanállal naponta kétszer, 1 héten keresztül,
- vagy vegyél be 400 mg tőzegáfonya kapszulát 2 óránként 48 órán át, majd 4 óránként 5 napig.
- A húgyúti fertőzés leghatékonyabb gyógynövényes készítményei a gyógynövény-főzetek, mivel áthaladnak a húgyúti rendszeren keresztül, átmosva azt.
Íme egy egyszerű és hatékony receptúra:
Keverj össze 10-10 gramm
- orvosi medveszőlő levelet,
- orvosi zilizt és
- cickafarkfű teát,
és helyezd egy 1 literes üvegbe, kancsóba. Önts rá 1 liter forró vizet és 1 órán át áztasd, majd szűrd le.
Adag
1/2 -1 csésze 4 óránként, hidegen vagy melegen. Ezt a készítményt 48 órán keresztül tárolhatod a hűtőben.
Illetve alternatívaként jó a Györgytea Apróbojtorjános teakeveréke is. Felfázás, hólyaghurut, hólyaggyulladás esetén napi 2-3 csészével ajánlott a Gyuri bácsi által összeállított Apróbojtorjános teakeverék.
A tea mellett fontos napi legalább másfél-két liter folyadék megivása is. Ha javul az állapot, de vissza-visszatérő problémáról van szó, akkor a továbbiakban javasolt a keverék tea fogyasztása heti 1-3 alkalommal.
A gyulladás csökkentésére a Kamillás teakeverék is használható napi 1-3 csészével étkezések között fogyasztva. Tartsd ezeket kéznél, ha hajlamos vagy a felfázásra.
Mikor menj orvoshoz és mikor ajánlott az antibiotikum
Noha a természetes terápiák és az otthoni öngyógyítás sok esetben helyénvaló, az információ szolgáltatásnak és fenti javaslatoknak sem az a célja, hogy a szükséges antibiotikumos terápia elkerülésére ösztönözzek bárkit. De szeretném, hogy rendelkezz olyan információval, amely segít elkerülni a felesleges antibiotikum kezelést, ha lehetőség van a természetes, hatékony megközelítést használni.
Láz, hidegrázás és derékfájás esetén valószínű, hogy nem egy szimpla kis felfázásról van szó, hanem inkább vesegyulladásról, egyéb olyan problémáról, amely mindenképpen orvosi ellenőrzést, beavatkozást igényelhet, ezért azonnal keresd fel háziorvosod, és igen, az antibiotikumok ebben az esetben szükségesek lehetnek.
Hasonlóképpen, ha várandós vagy is mindenképpen javaslom kezelőorvosod felkeresését, hiszen ebben az esetben sem javasoltak az otthoni terápiák, maximum az orvos által javasolt terápia kiegészítése céljából.
Ha terhes vagy és húgyhólyag-fertőzésed van, szükséged lehet egy rövid antibiotikumos terápiára, hogy elkerüld a koraszülés vagy vesegyulladás kialakulását, amelyek előfordulhatnak terhesség alatt a húgyúti fertőzések miatt.
A húgyúti fertőzésben szenvedő fiatal (10 év alatti) lányok esetén, és ha bármilyen nőben bármilyen életkorban vesegyulladás vagy vesemedence-gyulladás jelentkezik, az antibiotikum a megfelelő terápia.
Ha szükség van az antibiotikumra, szedj naponta probiotikumot, majd folytasd a szedését az antibiotikumos terápia vége után is legalább 3 hónapon keresztül. Emellett pedig kezd el a megelőzés részben ismertetett protokollt, hogy megelőzd a fertőzés visszatérését.
Dr Varga Zsuzsanna