Fogamzásgátló abbahagyása után pattanások és aknék?

Pattanások a fogamzásgátló abbahagyása után - Funkcionális Orvoslás Nőknek

Tartalomjegyzék

Miért alakul ki, és mit tehetsz ellene?

Sokan vannak, akik nem csupán fogamzásgátlás miatt kezdenek el tablettát szedni. Ha eredetileg azért kezdtél el fogamzásgátló tablettát szedni, hogy ezzel „kezeld” a különböző hormonális problémáidat (lehetett ez akné, görcsös menstruációs fájdalom, elviselhetetlen PMS, vagy bármi más) és ha azóta nem változtattál semmit az étkezési szokásaidon és az életmódodon, akkor ne lepődj meg, ha a fogamzásgátló abbahagyása után pattanások, aknék és az egyéb tünetek újra előjönnek majd.


Valójában az is elképzelhető, hogy a tüneteid bosszúszomjasan, sokkal nagyobb intenzitással jelennek meg, mivel az éveken át szedett fogamzásgátló hatására a hormonok belső ökoszisztémája felborult. Köszönhető ez egyrészt a csökkent B-vitamin-, magnézium- és D3-vitamin szinteknek, másrészt a kiegyensúlyozatlan mikrobiomnak.


Amennyiben teljesen tünetmentes voltál a tabletta szedése előtt is és azt, csak a fogamzásgátló hatása miatt kezdted el szedni, akkor is tapasztalhatod a tabletta szedésének befejeztével a hormonális problémák megjelenését. Ez nem fair, tudom, de az okok ugyanazok. A fogamzásgátló tabletta hatására a mikrotápanyag raktáraid kiemrülnek, a mikrobiomod egyensúlya felborult, és ez veszélyezteti azt a képességedet, hogy hatékonyan le tudd bontani az ösztrogént. Ezen tényezők egyike sem járul hozzá az egészséges, kiegyensúlyozott élethez.

Mi lehet az oka a fogamzásgátló utáni pattanásoknak?

Aknék, pattanások az arcon – Funkcionális Orvoslás Nőknek

Számos oka lehet annak, hogy a bőröd fellázad, és ezek elég gyakoriak a hormonális tabletta abbahagyása után, igen sok tényező járul hozzá ehhez, lássuk mik is ezek.

1. Faggyútermelődés fokozódik

A hormonális fogamzásgátlók bizonyos típusai lecsökkentik a faggyútermelődést a „gyermekkori szintre”, ami kicsit ijesztő, ha belegondolunk. A bőröd a faggyútermelés serkentésével reagál erre, és ez akár hónapokig fennmaradhat a tabletta abbahagyása után is. Bár a faggyútermelés csökkentése jó dolognak tűnhet, valójában ez a visszájára fordulhat. Ilyen kevés faggyú a bőrben valójában nem természetes állapot, ezért a testünk reagál – bizony jól gondolod – még több faggyút fog termelni. 

Míg a tablettán vagyunk, nem vesszük észre ezt a folyamatos csatát, de amikor letesszük, a faggyútermelésünk jelentősen megnő, hozzájárulva a pattanások kialakulásához.

2. Az androgének visszavágnak

A szájon át alkalmazott fogamzásgátlók csökkentik a szervezet tesztoszteron termelését. A tesztoszteron pedig összefügg az aknéval. Ahogy a hormonszint normalizálódik, a pattanások is megjelenhetnek. A tabletta utáni akne különösen gyakori, ha a fogamzásgátlót elsősorban azért szedtük, hogy enyhítsük az akne tüneteit. 

Azonban van olyan is, akiknek soha azelőtt nem volt aknéja, de miután befejezték a tabletta szedését, a 20-as 30-as éveikben tapasztalták meg a csodálatos tinédzserkori pattanásosságot. A tabletta elhagyása után sokan tapasztalnak úgynevezett „androgén rebound”-ot. Alapvetően, miközben a tested újból megtanulja, hogyan kell az ösztrogént és a progeszteront megfelelően előállítani és a ciklust működtetni, androgénjeink az egekbe szöknek, hozzájárulva a pattanásokhoz.

3. Kimerült raktárak

A hormonális fogamzásgátló tabletták kimeríthetik a szervezet bizonyos tápanyag raktárait. Ilyenek a B2- a B6- és a B12- vitaminok, a C-, az E- és a D-vitamin, a magnézium, a szelén, a cink, és a folsav.

4. Felborult bélflóra

A fogamzásgátló negatívan befolyásolja a bélflóránkat is. A bél barrier funkcióját is befolyásolja, hozzájárul a leaky gut – szivárgó bél – kialakulásához, ami érzékenységeket, gyulladást okozhat, valamint autoimmun betegségek kialakulásához vezethet.

A fogamzásgátló alkalmazása Crohn-betegség kockázatának 50% -os növekedésével járthat – valószínűleg már arra hajlamosakban, illetve a Crohn-betegség progresszióját rontja. Noha nem fedezték fel a pontos kapcsolatot, úgy tűnik, hogy a tabletta növelheti a bélpermeabilitást (AKA szivárgó bél) és megváltoztathatja a bélflórát a tabletta használat idején. Sajnos a bél magától nem gyógyul meg, miután letetted a tablettát, és a bél rossz állapota gyakran okoz pattanásokat.

Kimutatták, hogy a tabletta megváltoztatja a száj, a hüvely és a bél normál flóráját. Fogékonyabbá tehet a fertőzésekre. Ráadásul a bélflóra egyensúlyhiánya további hormonális problémákhoz vezethet. A bőrünk egyébként a belünk és emésztésünk tükre.

5. Túlterhelt máj

A májunk végzi az elhasznált hormonok feldolgozását, kiválasztásra felkészítését is. És, ha ő nem működik rendesen, akkor is jelentkezhetnek a pattanások. Ha szeretnél tőlük megszabadulni, ahhoz egy jól működő májra és egy egészséges bélrendszerre lesz szükség.

Akné hírlevél sorozat

Mi a megoldás a „fogamzásgátló-pattanások” eltüntetésére?

Pótoljuk a hiányzó tápanyagokat!

A hiányzó tápanyagok pótlásához minden étkezésnél részesítsük előnyben a tápanyagokban gazdag ételeket. Ilyenek a sötét leveles zöldek és más fitonutriensekben gazdag zöldségek; az alacsony glikémiás indexű gyümölcsök, például a bogyók; a legeltetett és organikusan tartott állatokból származó fehérjék; a bab és diófélék, valamint a magok. Továbbá fontoljuk meg egy kiváló minőségű multivitamin és ásványi anyagokat tartalmazó táplálékkiegészítők szedését is!

Normalizáljuk a vércukorszintet!

Kutatások kapcsolatba hozták a szájon keresztül alkalmazott fogamzásgátlókat a kiegyensúlyozatlan vércukorszinttel és az inzulinrezisztenciával. Ez a két tényező még nagyobb csapást mér a hormonegyensúlyra, és teret nyit számos más olyan állapotnak, amelyek rontják az életminőséget. Tartsuk vércukorszintünket egyensúlyban azáltal, hogy teljes értékű bio élelmiszereket fogyasztunk. Ne hagyjunk ki étkezéseket, és bizonyosodjunk meg arról, hogy az étel tartalmaz jó minőségű fehérjét, egészséges zsírt és tápanyagokban gazdag zöldségeket.

Hagyjuk el a tejtermékeket.

Fontoljuk meg, hogy amíg helyreállítjuk a hormonegyensúlyt, felhagyunk a tejtermékek fogyasztásával! A tejtermékek tartalmazhatnak hormonokat és a környezetből származó méreganyagokat. Ezek rendellenességet okozhatnak az endokrin rendszerben, s ez egyáltalán nem segíti elő belső hormonrendszerünk egyensúlyának helyreállítását. 

Sok nőnek az a tapasztalata, hogy a tejtermékek kizárása az étrendből, akár csak 6-12 hónapra, lényeges változást hoz. Ha étrendünk mégis tartalmaz tejterméket, bizonyosodjunk meg róla, hogy organikus, magas zsírtartalmú terméket fogyasztunk. Így minimalizáljuk a méreganyagok bevitelét, továbbá ez a legelőnyösebb a tápanyagok és a vércukor egyensúly szempontjából.

Állítsuk vissza a jó bélbaktériumokat!

Az egészséges bélflóra olyan baktériumokat is tartalmaz, amelyek lebontják és eltávolítják az ösztrogént. Ezek az ösztrogént feldolgozó organizmusok kialakítják saját közösségüket, az ösztrobolomot. Ezek a baktériumok különösen fontos szerepet játszanak a zöldségekből és hüvelyesekből származó lignánoknak nevezett növényi vegyületek fitoösztrogénekké, növényi hormonokká való alakításában. Ezek megvédik a testet az ösztrogén túlsúly kockázatától. 

Fogyasszunk pre- és probiotikumokban gazdag ételeket, hogy
megóvjuk az ösztrobolom egészségét. Szedjünk jó minőségű probiotikumot, amely legalább 10 milliárd CFU-t tartalmaz laktobacilusokból és bifidobaktériumokból. Együnk sok rostot, és amennyire lehet, tartózkodjunk az antibiotikumoktól.

Szeresd a májad és segítsd!

A máj természetes méregtelenítő képességét úgy tudjuk segíteni, hogy amennyire lehetséges kerüljük, hogy a környezetből hormonok jussanak be a szervezetünkbe. Mondjunk nemet a műanyag ételtárolókra, a BPA-t tartalmazó dobozokra, a szintetikus illatanyagokat vagy más kemikáliákat tartalmazó egészségügyi és testápoló termékekre, valamint a mérgező háztartási tisztítószerekre, törlőkendőkre, az illatosított mosószappanra, valamint a nem organikus élelmiszerekre. 

A máj számára is vannak olyan élelmiszerek, melyek különösen hasznosak. Ilyenek például a kelkáposzta, a zöld levelesek, a brokkoli, a kelbimbó, a vízitorma és a karórépa. Az organikus bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, a szeder, a málna és az eper, szintén nagyon hasznosak a májnak. Vannak olyan gyógynövények és táplálékkiegészítők, melyek segítik a hormon detoxifikációt, és alkalmazva őket a máj könnyebben bontja le, és távolítja el a felesleges ösztrogént. Ilyenek a kurkumin , a schisandra, a DIM, az I3C, a kalcium-d-glukarát, a zöldtea kivonat és a NAC.

Egészséges bélműködés

Figyeljünk arra, hogy sok rostot fogyasszunk. Legyen az a célunk, hogy naponta két étkezéssel két bögrényi zöldséget fogyasszunk el, vagy adjunk két evőkanálnyi frissen őrölt lenmagot az ételhez. Mozogjunk sokat, és igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot.

Cikluskövetés hírlevél sorozat

A cirkadián ritmus helyreállítása

Bár fontos a megfelelő mennyiségű alvás, a cirkadián ritmus helyreállítása nem csak azt jelenti, hogy eleget alszunk. A lényege az, hogy összehangoljuk az alvásébrenlét ciklusunkat a Nappal és a Holddal. A cirkadián ritmus szabályozza a kortizol termelését, amely szabályozza a melatonin termelését, ami fontos az alváshoz, méregtelenítéshez és az immunrendszer működéséhez is. Az alacsony melatonin szint és az emelkedett kortizol szint növeli több betegség kockázatát, mint például a cukorbetegség, a demencia, és akár daganatos betegségek is. 

Segít, ha egy órával lefekvés előtt már kerüljük a kékfényt (amit a számítógép-monitor és a telefon kijelzője bocsát ki) és nem nézünk Tv-t. Ha ezt nem tudnánk megtenni, akkor használjunk valamilyen kékfény-szűrőt. Tartsd a hálószoba hőmérsékletét alacsonyan. Csökkentsd a zajt és a fényt. Használj rendes sötétítőt vagy redőnyt, teremts teljes sötétséget alváshoz. Sportolj, mozogj minden nap minimum 20 percet, lehetőleg lefekvés előtt legkésőbb 4 órával fejezd be az edzést. Lefekvés előtt már 3 órával ne egyél, és kerüld az olyan ételeket estefelé, amik refluxot okoznak, ha erre hajlamos vagy. Akkor feküdj le, ha már álmos vagy.

Lokális Resveratrol

A helyileg alkalmazott resveratrol csodálatos a pattanásokra hajlamos és a tabletta utáni bőrön. Úgy tűnik, hogy a lokális resveratrol az összes olyan problémával “foglalkozik”, amik hozzájárulnak a pattanásokhoz: csökkenti a faggyútermelést, elpusztítja és gátolja a pattanásokat okozó baktériumok szaporodását a bőrben, és helyileg csökkenti az androgéneket azáltal, hogy kifejezetten a bőr androgén receptorait célozza meg.

Használjunk célzottan gyógynövényeket és táplálékkiegészítőket!

Célzott gyógynövény kiegészítőkkel elő tudjuk segíteni a hormonegyensúlyt. A Vitex, vagyis a barátcserje, szabályozza az ovulációt, növeli a termékenységet és javítja a progeszteron termelést. A bazsarózsa és édesgyökér kombinációját tartalmazó táplálékkiegészítők szintén segítik az ovulációt és fokozzák a termékenységet. A C vitamin az ovulációt és a progeszteron termelést javítja. 

A cink fontos az immunrendszer egészséges működéséhez és a bőr egészségéhez is. Képes gátolni a verejtékmirigyekben a baktériumok
szaporodását, ami a pattanások kialakulásának egyik módja. A cink szükséges az A-vitamin felhasználásához. Az A-vitamin pedig szintén fontos az egészséges bőrhöz és a pattanások elkerülése miatt is. Érdemes lehet megfontolni a DIM (diindolil-metán) szedését, amely a
brokkoliból származó fitotápanyag. A DIM természetes androgén-blokkoló, és az egyik legnépszerűbb természetes pattanás kezelés.

Ugyancsak hasznos lehet a berberin is, amely antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és javítja az inzulinérzékenységet. Csökkenti nőkben az androgén szintet, ami miatt különösen jó választás PCOS-ban. A Berberin nem biztonságos, ha terhes vagy, illetve szoptatsz, és nem szabad kombinálni néhány vényköteles gyógyszerrel.

Ne feledd, hogy ha a pattanások megelőzésére szedtél tablettát, akkor igazából a pattanásokat kiváltó okokkal még nem foglalkoztál, azokat a tablettával igazán csak eltakartad. Ennek eredményeként a pattanások gyakran kiújulnak, amikor abbahagyjuk a tabletta szedését. Ezenkívül attól függően, hogy mennyi ideig voltál a tablettán, változó időbe telhet, amíg a tested teljesen felépül. Fontos, hogy ez idő alatt türelmes légy, és fordulj szakemberhez, ha úgy érzed, hogy további útmutatásra van szükséged.

Ha aknéval küzdesz szeretettel ajánljuk az Útmutató a gyönyörű bőrhöz e-book-ot , akár a fogamzásgátló abbahagyása, akár egyéb probléma van a hátterében. 

Dr Varga Zsuzsanna

Gyakran Ismételt Kérdések a témában:

Mi lehet az oka a fogamzásgátló utáni pattanásoknak?

– Fokozódó faggyútermelődés
– Az androgének visszavágnak, ugyanis a fogamzásgátló abbahagyása után normalizálódik a hormonszint, ami pattanások megjelenését eredményezheti. 
– A hormonális fogamzásgátló tabletták kimeríthetik a szervezet bizonyos tápanyag raktárait. 
– Felborult bélflóra
– Túlterhelt máj

Mi a megoldás a fogamzásgátló pattanások eltüntetésére?

– Pótoljuk a hiányzó tápanyagokat!
– Normalizáljuk a vércukorszintet!
– Hagyjuk el a tejtermékeket.
– Állítsuk vissza a jó bélbaktériumokat!
– Szeresd a májad és segítsd!
– Egészséges bélműködés
– A cirkadián ritmus helyreállítása
– Lokális Resveratrol
– Használjunk célzottan gyógynövényeket és táplálékkiegészítőket!

Image 1 for category BőrápolásImage 1 for category Fogamzásgátlás

https://avivaromm.com/post-pill-reset/

Palmery M, Saraceno A, Vaiarelli A, Carlomagno G. Oral contraceptives and changes in
nutritional requirements. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2013 Jul;17(13):1804-13. PMID:
23852908.

Godsland IF, Walton C, Felton C, Proudler A, Patel A, Wynn V. Insulin resistance, secretion, and
metabolism in users of oral contraceptives. J Clin Endocrinol Metab. 1992 Jan;74(1):64-70.
doi: 10.1210/jcem.74.1.1530790. PMID: 1530790.

Khalili H. Risk of Inflammatory Bowel Disease with Oral Contraceptives and Menopausal Hormone Therapy: Current Evidence and Future Directions. Drug Saf. 2016;39(3):193-197. doi:10.1007/s40264-015-0372-y

Fern M, Rose DP, Fern EB. Effect of oral contraceptives on plasma androgenic steroids and their precursors. Obstet Gynecol. 1978 May;51(5):541-4. doi: 10.1097/00006250-197805000-00005. PMID: 148599.

Burke CW. The effect of oral contraceptives on cortisol metabolism. J Clin Pathol Suppl (Assoc Clin Pathol). 1969;3:11-18.

Zimmerman Y, Eijkemans, MJC, Coelingh Bennink, HJT, Blankenstein MA, Fauser BCJM. The effect of combined oral contraception on testosterone levels in healthy women: a systematic review and meta-analysis. Human Reproduction Update. 2014 Jan; 20(1): 76–105.

Melnik BC. Diet in acne: further evidence for the role of nutrient signalling in acne pathogenesis. Acta Derm Venereol. 2012 May;92(3):228-31. doi: 10.2340/00015555-1358. PMID: 22419445.

Kim, S.Y., Hyun, M.Y., Go, K.C., Zouboulis, C.C., & Kim, B.J. (2015). Resveratrol exerts growth inhibitory effects on human SZ95 sebocytes through the inactivation of the PI3-K/Akt pathway. International Journal of Molecular Medicine, 35, 1042-1050. https://doi.org/10.3892/ijmm.2015.2098

https://www.dermatologytimes.com/view/resveratrol-inhibits-growth-acne-causing-bacteria

Taylor EJ, Yu Y, Champer J, Kim J. Resveratrol Demonstrates Antimicrobial Effects Against Propionibacterium acnes In Vitro. Dermatol Ther (Heidelb). 2014;4(2):249-257. doi:10.1007/s13555-014-0063-0

https://www.mdedge.com/obgyn/article/116208/reproductive-endocrinology/resveratrol-may-reduce-androgen-levels-pcos

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!

Tartalomjegyzék