A hüvelygomba kezelése házilag, természetesen

Hüvelygomba kezelése házilag - Funkcionális Orvoslás Nőknek

Tartalomjegyzék

A hüvely gombás fertőzései borzalmasan idegesítőek – azt hiszem ezt bátran leírhatjuk. Viszketéssel, súlyos diszkomfort érzéssel járnak, sőt, akár fájdalmassá is válhatnak. A legtöbbjük hátterében a Candida gombák állnak.


A gombás fertőzések egyébként önmagukban veszélytelenek akkor, ha alapvetően egészséges vagy. Ezek a Candida gombák ráadásul az egészséges hüvelyflórának is részei, tehát együtt éljük velük az életünket – többnyire békésen. 

Gond akkor van, ha valamilyen tényező miatt elszaporodnak, és azt kezdik gondolni, hogy ők az urai ennek a területnek. Ilyen tényezők lehetnek például a hüvely- vagy a bélflóra változásai, illetve a magas vércukorszint. Ilyenkor ezek az egyébként elhanyagolható mellékszereplők viszkető, égő érzéssel, gyakori vizelési ingerre, és rendellenes folyással gondolják megszépíteni a napjaidat. A hüvelygomba kezelhető házilag, természetesen is. 

A hüvelygomba természetes kezelése és megelőzése 

A hüvelygomba legjobban a kombinált kezelésekre reagál: az egyik feladatunk tehát csökkenteni a számukat probiotikumokkal és gyógynövényekkel, a másik pedig helyreállítani a hüvelyflóra természetes egyensúlyát. Enyhe és középsúlyos fertőzéseknél a természetes gyógymódok általában kiválóan működnek, ráadásul terhesség alatt abszolút ideális ez az út. 

A következőkben azokat a lépéseket mutatjuk be egyenként, amelyet ezen az úton mindenképpen be kell majd járni, ezek pedig a következők: 

  • az egészséges hüvelyflóra helyreállítása, 
  • a fertőzést kiváltó tényezők kiiktatása, a fertőzés kezelése 
  • és az érzékeny, sérült szövetek gyógyítása.  

Ha aktuálisan is ilyen fertőzéssel küzdesz, vagy szeretnéd megelőzni a kellemetlen állapotot, akkor mindenképpen fusd át ezeket a lépéseket! Érdemes pár hétre kiiktatni minden endokrin diszruptor vegyületet is az életedből – ez is pozitív hatással lehet a hüvelyflórára. 

1. lépés: a fertőzést kiváltó okok kiiktatása

Hüvelygomba fertőzés – Funkcionális Orvoslás Nőknek

Az alábbiakban felsorolunk hat olyan tényezőt, ami könnyedén eltérítheti az egyensúly útjáról a hüvelyflórát azáltal, hogy megváltoztatja a hüvely pH értékét, vagy összezavarja a cukorháztartást. Ezek a leggyakoribb okok a gombás fertőzések kialakulása és kiújulása mögött egyaránt. 

  • Cukros ételek: igen, az élesztőgombák, amilyen a candida is, szeretik a cukrot. A cukor ráadásul a normál immunválaszt is negatívan befolyásolja, tehát nemcsak a kialakulásában, de a gyógyulás késleltetésében is szerepet játszik a túlzott cukorbevitel. Érdemes detoxot tartanod! A vércukrod egyensúlyának helyreállítása kritikus jelentőséggel bír a női egészség védelmének minden területén. 
  • Alkohol: sajnos igen… Tudom, rosszul hangzik, de még az egészségesnek vélt vörösbor is árthat a hüvelyflórának, elvégre nem más, mint cukor és gomba. A legjobb tehát, ha lemondasz a koktélokról és az alkoholról általában, míg helyre nem áll az egészséged. Tipp: a tequila és a vodka lime-mal, vagy vörösáfonyalével kompromisszum lehet, ha éppen bulizni indultál. 
  • A különböző intim parfümök, kemikáliák, menstruációs termékek, szappanok, intim lemosók, sőt, akár az öblítők is csúnyán bekavarhatnak a hüvelyflóra egyensúlyába. Érdemes felfedezni a természetes megoldásokat mind a menstruációs higiénia, mind a hétköznapi tisztálkodás világában. Bár ezek a termékek valamivel drágábbak, mégis megéri beruházni, hiszen sokkal gyengédebbek az intim területekkel, mint szintetikus társaik.  
  • Szex: a síkosítók és az óvszerek sajnos szintén gyakran nincsenek jóban a hüvelyflórával, a gombás fertőzések és a bakteriális fertőzések hátterében érdemes ezeknek a felelősségét is feltételezni. A partnerek között is lehetnek érdekes egymásra hatások, óvszerek és síkosítók nélkül is előfordulhat, hogy irritációt, vagy a gombák elszaporodását okozhatja az ondó, vagy orális szex esetében a nyál, azaz a szájüreg flórája. Ezek az interakciók kifejezettebbek lehetnek a menopauzában, vagy a menstruáció környékén. Ha ezzel van problémád, ezt elkerülheted az óvszer használatával, vagy az együttlétek után egy probiotikus kúp használatával. 
  • Antibiotikumok: az antbiotikumok sajnos a jó baktériumokat is kiirtják a rossz fiúk mellett, ezért alapvetően változtathatják meg a hüvelyflórát – sajnos rossz irányba. Az antibiotikumok túlhasználata miatt sajnos ez egy nagyon gyakori probléma, ezért nagyon fontos, hogy minden esetben alaposan fontold meg a kezelőorvosoddal, hogy mindenképpen szükséges-e az antibiotikummal való kezelés. Ha igen, akkor egy pár hétig mindenképp érdemes mellette olyan probiotikumot használni, amely a bifidobaktériumok és a Lactobacillusok törzseit egyaránt tartalmazza. 

Az enyhe vagy középsúlyos fertőzések kezeléséhez a probiotikum és a fenti triggerek elkerülése gyakran elegendő. Bár a gombaellenes szerek gyorsabb enyhüléssel kecsegtetnek, ezekben az esetekben nem érdemes bevetni őket, hiszen nem kezelik a gyökérokokat, így gyakran számolnod kell azzal, hogy hamarosan visszatér a fertőzés. 

2. lépés: probiotikumok

A kezelési terv legfontosabb pontja a hüvelyflórát támogató probiotikum használata: helyileg és szájon át szedve is.

  • Szájon át szedve a Lactobacillus reuteri és a Lactobacillus rhamnosus lesz segítségedre. Olyan probiotikumot válassz, amely tartalmazza ezeket, és szedd 1-2 alkalommal naponta, attól függően, hogy milyen súlyosak a tüneteid és hogy mennyire hajlamosak visszatérni 6-24 héten keresztül. Valójában érdemes 6 hónapnyi tünetmentesség eléréséig használni ezeket. 
  • Helyileg, a hüvelyben alkalmazva felváltva érdemes használni olyan készítményt, amely a szájon át is szedett két törzset tartalmazza olyannal, amelyben Lactobacillus crispatus van. Több kutatás is bizonyítja, hogy ennek a három törzsnek az alkalmazása drámaian javítja a hüvelyflóra állapotát, képes gyógyítani és megelőzni a gombás fertőzéseket. A kezelés időtartama alatt érdemes tisztasági betétet használni, még akkor is, ha éjszakára hagyod hatni őket. A kúpokat olyan mélyen kell felhelyezni, amilyen mélyen csak lehet. 
  • A cink használatát is érdemes megfontolni, különösen akkor, ha visszatérő fertőzésekkel küzdesz. Ha nem táplálkozol kiegyensúlyozottan, a multivitaminok is segíthetnek abban, hogy a lehető legoptimálisabb immunválasz alakuljon ki, amely megvéd a fertőzések kiújulásától. 

3. lépés: a bélflórád

Egy egyszeri gombás fertőzés jellemzően nem igényel több kezelést a fentieknél, de ha visszatérő problémával állunk szemben, akkor az azt mutatja, hogy valami nincsen rendben a bélflórával. A cukrok és egyszerű szénhidrátok eltávolítása az étrendedből nagyon fontos lépés, de érdemes mélyebben is átvizsgálni az étrended. Elegendő mennyiségű fehérje, 6-8 adag zöldség naponta, megfelelő rostbevitel, komplex, teljes gabonákkal és hüvelyesekkel, valamint ¼ csésze fermentált zöldség – ez lehet az irányadó számodra. 

4. lépés: Az irritált szövetek gyógyítása

A gyulladt, irritált szövetek gyógyítása nagyon fontos feladat a kezelés során. Az alábbiak közül bármelyik módszert választhatod, mind segít abban, hogy megszüntesd az égő érzést, és helyreállítsd a sérüléseket. 

  • 3-5 napon keresztül használj élő joghurtkultúrát (2 evőkanálnyit) a szeméremtesten és a hüvelyben is. Használhatsz applikátort, de az ujjaidat is használhatod a felhelyezéshez. Ez a módszer nagyon gyorsan enyhíti az irritációt, és probiotikumot is tartalmaz – azaz két legyet üthetsz egy csapásra. 
  • Rengeteg gyógynövény van, amit bevethetsz az irritáció csökkentésére: az aloe vera gél (természetesen tiszta, tartósítószer mentes formában) szuper segítség lehet külsőleg. Szintén remek megoldás ezt a recepetet alkalmazni: egy üveget tölts meg körömvirág teával vagy szűrt vízzel, egy teáskanál sóval, 5 csepp levendula olajjal, és minden pisilés után öblítsd le az intim területeket ezzel a folyadékkal. Minden használat előtt alaposan rázd fel. Ez nemcsak az irritáció ellen hatásos, de segít csökkenteni a fertőzés mértékét is
  • Gyógynövényes kúpokat is készíthetsz otthon magadnak. Minimális költséggel készíthetsz egészen nagy adagot magadnak, amelyet le is lehet fagyasztani, ha később lenne szükséged rájuk, így elég egyszer nekilátni a kotyvasztásnak. 

A kedvenc receptem: 

  • 1 bögre kakaóvaj
  • Fél bögre kókusz olaj
  • 3 evőkanál körömvirág olaj
  • ¼ tk kakukkfű olaj
  • ¼ tk levendula olaj
  • 2 evőkanál kurkuma por
  1. Első lépésként olvaszd össze a kakaóvajat a kókuszolajjal egy serpenyőben
  2. Add hozzá a gyógynövényeket, és forrald össze!
  3. Tedd formába őket (online könnyen rendelhetsz ilyet, de kis alufólia darabokat is hajtogathatsz, és ebben is fagyaszthatod őket)!
  4. Tedd a hűtőbe, míg megszilárdul. 7 napig használd őket éjszakára. Pár nap alatt már érezned kell a hatást, de lehetséges, hogy meg kell ismételned a kezelést, ha súlyosabb fertőzéssel küzdesz. 

Mi a helyzet a gyógyszerekkel? 

Nézd, ha nagyon gyors megoldásra van szükséged, vagy nagyon súlyosak a tüneteid, természetesen teljesen rendben van, ha gombaellenes szerekhez nyúlsz. Ezek általában rövid, 1-3 napos kezelések, és a legtöbb nő számára biztonságosak és hatásosak. A szájon át szedett szerekkel szemben a kúpokat preferálom, mert ezek jóval kevesebb szisztémás mellékhatást okoznak, és hatékonyabbak is. 

Azonban a visszatérő fertőzések esetén ezek a szerek csak ragtapaszként funkcionálnak, hiszen nem kezelik a gyökérokokat, így akkor is érdemes végigjárnod a fenti utat, ha aktuálisan csak a gyógyszert látod megoldásnak. A természetes megoldások talán lassabban vezetnek eredményre, azonban mellékhatások nélkül szüntetik meg a panaszaidat, ezért enyhe és középsúlyos fertőzés esetén, vagy terhességben mindenképp érdemes adnod nekik egy esélyt. 

FONTOS! Ha visszatérő fertőzésekkel küzdesz, melyek nem reagálnak az egyszerű kezelésekre, érdemes alaposabban utánajárni a kiváltó okoknak, mert több olyan betegség is van, amelynek a gombás fertőzések a tünetei (pl. diabétesz, HIV). Azok a nők, akik onkológiai kezeléseken vesznek részt, vagy HIV betegek, az öngyógyítás előtt mindenképpen konzultáljanak a kezelőorvosukkal!

Eredeti cikk: https://avivaromm.com/vaginal-infection-remedy/

Fordította: Hofgárt-Ékes Noémi

Anukam, Kingsley, et al. Augmentation of Antimicrobial Metronidazole Therapy of Bacterial Vaginosis with Oral Probiotic Lactobacillus Rhamnosus GR-1 and Lactobacillus Reuteri RC-14: Randomized, Double-Blind, Placebo Controlled Trial. Microbes and Infection, vol. 8, no. 6, 2006, pp. 1450–1454.

Ehrström, Sophia, et al. Lactic Acid Bacteria Colonization and Clinical Outcome after Probiotic Supplementation in Conventionally Treated Bacterial Vaginosis and Vulvovaginal Candidiasis. Microbes and Infection, vol. 12, no. 10, 2010, pp. 691–699.

Falagas, M.e., et al. Probiotics for the Treatment of Women with Bacterial Vaginosis. Clinical Microbiology and Infection, vol. 13, no. 7, 2007, pp. 657–664.

Falagas, M. E. Probiotics for Prevention of Recurrent Vulvovaginal Candidiasis: a Review. Journal of Antimicrobial Chemotherapy, vol. 58, no. 2, 2006, pp. 266–272.

Reid, Gregor, and Andrew W. Bruce. Selection Of Lactobacillus Strains for Urogenital Probiotic Applications. The Journal of Infectious Diseases, vol. 183, no. s1, 2001.

Reid, G. Oral Probiotics Can Resolve Urogenital Infections. FEMS Immunology and Medical Microbiology, vol. 30, no. 1, 2001, pp. 49–52.

Rönnqvist, Per Daniel Johannes, et al. Lactobacilli in the Female Genital Tract in Relation to Other Genital Microbes and Vaginal PH. Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica, vol. 85, no. 6, 2006, pp. 726–735.

Vicariotto, Franco, et al. Effectiveness of the Association of 2 Probiotic Strains Formulated in a Slow Release Vaginal Product, in Women Affected by Vulvovaginal Candidiasis. Journal of Clinical Gastroenterology, vol. 46, 2012.

Vujic, Goran, et al. Efficacy of Orally Applied Probiotic Capsules for Bacterial Vaginosis and Other Vaginal Infections: a Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Study. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, vol. 168, no. 1, 2013, pp. 75–79.

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!

Tartalomjegyzék

Egészséges életmód,
kezdő e-book szett

10 Dolog, amit érdemes
tudni a pajzsmirigyedről

Visszatérés a
ciklustudatossághoz