SIBO: minden tudnivaló a kontaminált vékonybél szindrómáról

SIBO: minden tudnivaló a kontaminált vékonybél szindrómáról – Funkcionális orvoslás

Tartalomjegyzék

Napjaink krónikus stresszel, rendszertelen étkezésekkel és nem utolsó sorban antibiotikummal zsúfolt életmódja tulajdonképpen egy dologhoz teremt megfelelő klímát: a civilizációs betegségekhez. A kifejezést a köznyelvben rengeteg, stresszhez és életmódhoz kapcsolódó betegség címkézésére használjuk, melyek közül a legfrekvensebben emlegetettek az emésztőrendszer szerveit érintik. Az IBS mellett a másik elképesztően gyakori gasztrointesztinális probléma a SIBO, azaz a kontamintált vékonybél szindróma. Ebben a cikkben azt nézzük meg, hogy mi is pontosan a SIBO, milyen tünetei vannak és hogyan gyógyítható természetes módszerek használatával.  

Mi az a SIBO? 

A SIBO jelentése Small Intestinal Bacterial Overgrowth, magyarul kontaminált vékonybél szindróma.

Az utóbbi években egyre gyakoribb a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), illetve egyre több helyen fogadják el ennek létezését, részben a viszonylag gyakori kockázati tényezők szélesebb körű elismerése miatt. Az alacsony gyomorsav (akár a PPI – proton pumpa gátlók – szedés miatt), a hasnyálmirigy-elégtelenség, az irritábilis bél szindróma (IBS), a Crohn-betegség, a cöliákia és a cukorbetegség egyaránt növelik a SIBO kockázatát. Kontaminált vékonybél szindrómáról akkor beszélünk, ha a vastagbélben található baktériumok a vékonybélben is megtelepednek. Ideális esetben a két bélszakasz baktériumflórája eltér, ugyanis a vastag- és a vékonybél teljesen más funkcióval bír az emésztés során. Ezt a funkciót akkor képesek maradéktalanul betölteni, ha ebben a feladatban speciális, sajátos flórájuk támogatja őket. A két bélflóra elkülönítését “mechanikailag” az ileocoecalis billentyű hivatott megakadályozni, de ezt támogatja a vékonybél jellegzetes perisztaltikus mozgása, az epeműködés, a megfelelően termelődő és megfelelő minőségű gyomorsav szint is. 

Egészséges életmód

A SIBO tünetei 

A SIBO-betegek gyakran fájdalmas gyomor-bélrendszeri tünetek széles skáláját írják le. Leggyakrabban az alábbi panaszokról számolnak be: 

  • Hasi fájdalom
  • Puffadás
  • Görcsök
  • Hasmenés
  • Székrekedés

A SIBO miatt kialakulhatnak nemcsak gasztrointesztinális, de szisztémás tünetek is, mint pl. tompaság, dekoncentráltság, fejfájás, fáradtság, különböző bőrbetegségek és ízületi fájdalmak.

A fenti panaszok természetesen abszolút nem specifikusak, ezért a SIBO diagnózisához egy sor más emésztőrendszeri betegség kizárásán át vezet az út. Mely vizsgálatok lehetnek hasznosak, ha a fenti tünetekkel küzdesz? 

  • A diagnosztikai folyamatot (más gasztrointesztinális rendszert érintő betegségek kizárása mellett) a H2 kilégzési teszt támogatja leghatékonyabban. Ez egy 2-3 órás vizsgálat, amely előtt laktóz, fruktóz vagy laktulóz tartalmú folyadékot kell elfogyasztani. Ezt követően nagyjából 20 percenként kell mérni a kilélegzett H2 szintet. 
  • Emellett érdemes lehet fontolóra venned a székletvizsgálatokat is: a széklet calprotectin vizsgálat jó kiindulópont lehet a gyulladásos eredetű bélbetegségek (Chron betegség, colitis ulcerosa, cöliákia) kizárására. 
  • Természetesen hasznos lehet a hasi ultrahang és a laborvizsgálatok elvégzése is (különös tekintettel a felszívódási zavarokat jelző laborértékekre). 
  • Olykor szükség lehet endoszkópos vizsgálatra is a panaszok eredetének tisztázása érdekében. 

Pajzsmirigy hírlevél sorozat

A SIBO okai 

A SIBO mögött nem mindig lehet felfedezni egyetlen kiváltó okot, azonban rengeteg olyan társprobléma van, amely fokozza a betegség kockázatát. Ilyenek például:

  • krónikus stressz
  • étrenddel összefüggő problémák 
  • gyomorsav-csökkentő kezelések (protonpumpa-gátló szerek tartós szedése) 
  • IBS, Chron-betegség, colitis ulcerosa, cöliákia – ezek mind növelik a SIBO kockázatát 
  • Krónikus székrekedés
  • Strukturális eltérések a vékonybélben: ideértve az összenövéseket is, amelyek nagyon gyakran alakulnak ki például endometriózis esetén
  • Cukorbetegeknél és inzulinrezisztencia esetén is nő a SIBO kialakulásának esélye 
  • SIBO alakulhat ki hasi műtétek szövődményeként (gyomor bypass műtét, gyomorfekély és a gyomorrák kezelésére végzett gyomoreltávolítás, bélműtétek).

PMS hírlevél sorozat

SIBO és a hormonrendszer egészsége 

Ahogyan azt mindig igyekszünk hangsúlyozni – a hormonrendszer és a bélrendszer egészsége kéz a kézben járnak, egyik elképzelhetetlen a másik nélkül. A SIBO ennek megfelelően negatívan hathat a hormonrendszered működésére. Kontaminált vékonybél esetén zavart szenvedhet az elhasznált ösztrogén kiválasztása és bélrendszeren keresztül történő kiürítése, ez pedig az ösztrogén dominancia kellemetlen tüneteit idézheti elő. Ha súlyos PMS-sel, fájdalmas menstruációval, rendszertelen ciklusokkal, erős vérzéssel küzdesz, és emellett a SIBO tüneteit is tapasztalod magadon, ideje holisztikus szemléletben tekinteni az egészségedre. Programjainkat azért hoztuk létre, hogy hatékonyan támogassunk téged a ciklusod megismerésének és feltérképezésének folyamatában, ez ugyanis az általános egészséged szempontjából is elengedhetetlen. 

Az ösztrogén-dominancia azonban nemcsak következménye, kiváltó oka is lehet a SIBO-nak: egyrészt nagyon erős hatással van a bél motilitásra, annak lassítása által fogékonyabbá teszi a vékonybelet a vastagbélből származó baktériumok általi kontaminációra. Fokozza emellett a test gyulladási hajlamát is, krónikus gyulladást idézve elő. 

A hormonrendszer egészsége tehát kulcskérdés a SIBO prevenciójában és kezelésében egyaránt. 

Természetes módszerek a SIBO kezelésére 

A SIBO gyógyítására nagyon nagy sikerrel vethetőek be természetes módszerek is. Mindenek előtt hangsúlyozandó a, tápanyagban gazdag, gyógyhatású ételek fogyasztása, amelyek gyulladásgátló, antioxidáns tápanyagokat és fitonutrienseket tartalmaznak. 

  • Az eliminációs étrend, “SIBO étrend” óriási segítségedre lehet a diagnózisban is: sikerrel különíthetők el a táplálékallergiák által okozott panaszok a SIBO-tól.   Az eliminációs étrend esetén kiiktatjuk a problémás ételeket, amelyek hozzájárulhatnak a helyi gyulladáshoz, miközben csökkentjük az étrend FODMAP – Fermentábilis Oligoszacharidok, Diszacharidok, Monoszacharidok és Poliszacharidok – tartalmát, a keményítőket és a cukrokat, amelyek súlyosbítják a gasztrointesztinális tüneteket.
  • Fogyassz egészséges zsírokat: közepes láncú triglicerideket (MCT-ket), omega-3 forrásokat, valamint vajsavban és A-vitaminban gazdag ghee-t. Az L-glutaminban gazdag csontleves például értékes ásványi anyagokat és kollagént biztosíthat a bélrendszer hiperpermeabilitásának gyógyulásához. 
  • A betegség jellegéből fakadóan mindig szükséges mikro- és makroelemek szükség szerinti pótlása étrendkiegészítőkkel (különösen fontos a zsírban oldódó vitaminok és a b12 vitamin pótlása). 
  • Bizonyos prebiotikum források hasznosnak bizonyultak; a tolerancia azonban változó az egyes pácienseknél. Ezért a prebiotikumokat óvatosan adagold, mivel ezek hozzájárulhatnak az emésztőszervrendszeri panaszokhoz, a gyulladásos reakció aktiválásához – azaz akár ronthatnak is az állapotodon. Ugyanezen okokból a SIBO betegek  a fermentált ételeket és a probiotikumokat általában nem tolerálják. 
  • Az alacsony FODMAP-tartalmú gyümölcsök, zöldségek, a hidrolizált guargumi vagy az útifűmaghéj azonban jobban tolerálhatók, és hozzájárulnak az antimikrobiális hatékonyság javításához.
  • Alapvető fontosságú a migráló motoros komplex (MMC) támogatása; ezért fontos a tudatos étkezés, az alapos rágás, a meditáció, valamint az étkezés előtti légzőgyakorlatok és a hála gyakorlatának beépítése. Ezen felül, az éneklés és a gargalizálás gyakorlatok segítik az MMC aktivációját.
  • Az étkezési időzítése is fontos szerepet játszhat a gasztrointesztinális diszkomfort enyhítésére. Az étkezések közötti szünetek betartása és az időszakos böjt hasznos lehet azoknak, akiknek lassú a bélmozgása. Ezenkívül hasznosak lehetnek olyan gyógynövények is, mint például a svéd keserű, keserű zöldek, gyömbér és édeskömény magok.

Egészséges bélrendszerről és emésztésről ebben az átfogó cikkünkben olvashatsz.

Image 1 for category Áteresztő bél szindróma

Hasonló cikkek

Tartalomjegyzék