Változókori hüvelyszárazság és fájdalmas szex

Változókori hüvelyszárazság és fájdalmas szex – Funkcionális orvoslás

Tartalomjegyzék

A szexszel kapcsolatos nehézségek még ma is olyan problémakör, amelyekről sokkal kevesebbet beszélünk, mint kellene. Különösen igaz ez akkor, ha a női fél nehézségeiről van szó, még különösebben akkor, ha a nehézségek a perimenopauza vagy a menopauza időszakához kapcsolódnak. Ennek számtalan oka van, amelyekről külön-külön ezernyi cikket lehetne írni  (és egészen biztosan fogunk is). Most azonban más témát hoztunk nektek: közelebbről szeretnénk szemügyre vesszük az egyik leggyakoribb női szexuális problémát, a fájdalmas együttléteket, amelyek hátterében nagyon gyakran a hüvelyszárazság húzódik meg. 

A változókori hüvelyszárazság okai 

A hüvelyszárazság bármely életkorban megjelenhet: okozhatja a stressz, a hormonrendszer egyensúlyzavarai, előfordul szülést követően is, de legfrekvensebben kétség kívül a perimenopauza és a menopauza éveiben találkozhatunk vele. 

Hormonális változások a perimenopauza alatt 

menoapuzát megelőző években a szervezet egyre kevesebb és kevesebb ösztrogént termel. Az ösztrogén ezernyi feladata mellett segít fenntartani a hüvely síkosságát, valamint a hüvelyfal rugalmasságát is. Értelemszerűen tehát a csökkenő ösztrogénszint a hüvely falának elvékonyodásával, szárazságával és gyulladásával járhat. Ezen tünetek összességére az orvosok és a szakirodalom gyakran hüvelysorvadásként hivatkozik. 

Természetesen alacsony ösztrogénszint és az ebből fakadó hüvelyszárazság máskor is előfordulhat. Az ösztrogén szintje radikálisan lecsökkenhet szülés után, szoptatással, bizonyos orvosi kezelések során, különböző gyógyszerek (fogamzásgátlók, allergia gyógyszerek, antidepresszánsok) mellékhatásai miatt is. Ha ezzel a problémával nézel szembe, érdemes első körben azt is megvizsgálni, hogy állsz-e olyan kezelés alatt, vagy szedsz-e bármilyen gyógyszert, amely ehhez a tünethez vezetett. 

A menopauza intim tünetei – mi állhat még a háttérben?

A klimax hüvelyszárazságon túl a perimenopauza és a menopauza más intim tünetek megjelenével is járhat. A száraz érzet nem feltétlenül csak a hüvelycsatornán belül jelentkezhet: a kevesebb ösztrogén kevesebb természetes nedvességet jelent, ez pedig a vulva, azaz a külső nemi szervek szárazságával és irritáltságával járhat, ez pedig kellemetlen viszketést, szélsőséges esetekben sebeket okozhat. 

Egyes nőknél a hüvelyszárazsággal együtt gyakori vizelés inger és gyakran ismétlődő húgyúti fertőzések is megjelenhetnek. Ezeket a panaszokat együttesen a nőgyógyászok genitourinális szindrómának nevezik.

A húgyúti fertőzések kezeléséről és megelőzéséről egy nagyon részletes cikket olvashattok itt.

Miért fáj a szex? 

Az talán ennyiből is látszik, hogy ezek az egyébként teljesen normális változások együttesen jelentős terhet helyezhetnek a szexuális életre. A hüvelyfal rugalmasságának csökkenése és a síkosság elvesztése olyan panaszok megjelenéséhez vezet, mint az együttlétek alatti fájdalom, irritáció vagy vérzés, amelyek lehetetlenné teszik az önfeledt és élvezetes szexet, amelyhez pedig természetesen a perimenopauza éveiben és a menopauzát követően is jogod van. A közkeletű narratívával ellentétben ezek a problémák közel sem jelentik azt, hogy búcsút kell venned a felhőtlen szextől – azt azonban mindenképpen, hogy bizonyos lépéseket meg kell tenned ennek érdekében. Lássuk tehát a megoldásokat! 

A hüvelyszárazság kezelése 

Kommunikáció a partnereddel

Szex és tudatosság, nos, a két fogalom ezerféle módon képes eltávolodni egymástól. Sőt! Legtöbbször elvárásunk is a szexszel szemben, hogy ősi legyen, ösztönös, mindent elsöprő, és ne igényeljen szavakat. Főleg ne tudatosságot. 

A szex persze bizonyos szinten valóban ösztönös és valóban, vannak időszakok, amikor sem szavakat, sem különösebb tudatosságot nem igényel. De vajon ez az általános? Érdemes egy pillantást vetnünk a szexualitást vizsgáló tanulmányokra: ezek tanulsága szerint a nők 40-60 százaléka elégedetlen a szexuális életével, és nem, vagy csak ritkán él át orgazmust. Bár az orgazmus abszolút nem kizárólagos célja az együttléteinknek és semmiképpen nem egyedüli fokmérője a szexualitásunk minőségének, mégis érdekes tény, hogy ezzel szemben a férfiak 95 százaléka eljut a csúcsra az ágyban. 

A nők az egyenlőség felé tartanak a tárgyaló szobákban – ugyanez azonban nem mondható el a hálószobákról. Mi vezet ahhoz, hogy a heteroszexuális nők számára sokkal kevésbé kielégítő a szex, mint a férfiaknak? És mit tehetünk ez ellen? Olvasd el ezt a cikket.

A szexszel kapcsolatos tudatosságra tehát abszolút nem csak a menopauzában van szükséged, itt azonban mindenképpen. 

Elképesztően fontos ugyanis, hogy tudj beszélni a panaszaidról a pároddal! A síkosság csökkenésével nehéz lehet szembesülni, különösen nehéz erről kommunikálni. Ahogyan hajlamosak vagyunk a férfiak vágyát és férfiasságát az erekcióban mérni, ugyanígy használjuk a női vágy erejének bizonyítására az aktus alatt elérhető síkosság mértékét. Fontos látni és tudni, hogy mindkét folyamatot hormonális és egészségügyi állapotok sokasága befolyásolja a vágy erősségén túl. Ha erről nem tudtok nyíltan beszélni, a hormonális háttér mellett a stressz és a teljesítményszorongás is negatívan fogja befolyásolni az együttléteket. 

Ez abban is segíthet, hogy az új, megváltozott igényekre könnyebben tudjatok reagálni: könnyen lehet, hogy évekig működött valami a szexuális életetekben, ami innentől már nem. 

Síkosítók és hidratáló krémek

Egyszerű, otthon bevethető módszer a különböző hidratálók és síkosítók. Mi a különbség a két termék között? 

Hidratáló krémek

Ezek a termékek krémes vagy géles formában elérhetőek, jellemzően applikátorral kell őket a hüvelybe helyezni, rendszeresen, vagy kúraszerűen kell őket használni. Segítenek a hüvelyfal rugalmasságának helyreállításában és a nedvesség szintjének növelésében, ezért válaszd ezeket, ha a panaszok nemcsak szex közben jelentkeznek. Bizonyos típusaik síkosítóként is használhatóak, de ha nem ilyen terméket választasz, együttlétek alatt mindenképpen használj síkosítót. 

Síkosítók

A síkosítókat kifejezetten szexuális együttlétek előtt érdemes használni, tehát ezeket nem kúraszerűen kell alkalmaznod, csak szükség esetén. Jó megoldás lehet abban az esetben, ha a hüvelyszárazság csak szex közben okoz kellemetlen panaszokat. Fontos: bizonyos síkosítók az óvszerek hatékonyságát csökkenthetik! 

Mindkét termékből keresd a legkevesebb adalékanyagot tartalmazó, leginkább természetes verziót, hiszen ezzel hatékonyan tudod csökkenteni a további irritáció illetve az esetleges allergiák esélyét is. 

Hormonterápia 

Természetesen a panaszaid súlyosságától függően felmerül a hormonterápia lehetősége is. Lokálisan, a hüvelyben alkalmazható ösztrogén tartalmú krémek és szisztémás szerek egyaránt felmerülnek. Ezek használatáról konzultálj a kezelőorvosoddal! 

Ne feledd: az egészséges és kielégítő szexuális élet minden életkorban elérhető. Nem kell lemondanod erről a perimenopauza vagy a hormonális változások miatt, hiszen ma már számtalan megoldás létezik a hüvelyszárazsághoz kapcsolódó kellemetlenségek kezelésére. 

Image 1 for category HormonegyensúlyImage 1 for category Menopauza

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2024/07/240701131727.htm

Hasonló cikkek

Tartalomjegyzék