A tabuk sorában előkelő helyet elfoglaló széklet-kérdés tulajdonképpen annyiszor lövi a csillagok magasságába a közösségi oldalaink eléréseit, ahányszor beszélünk róla. Nem meglepő, alapvetően minden tabu hasonlóan viselkedik: megkönnyebülünk, amikor szavakat találunk rá, és végre lehetséges beszélni róla. Ez a cikk most a székletről szól tehát: igyekszünk nem kihagyni egyetlen fontos kérdést sem. Állag, szín, mennyiség – minden amit tudnod kell az egészséges székletről és a potenciális problémák tüneteiről.
A normális széklet
Induljunk talán az origótól, és nézzük meg: milyen a normális széklet! Egészséges székletről akkor beszélhetünk, ha:
- A székletürítés rendszeres: minden reggeli kávé után a mosdó felé veszed az irányt évek óta? Teljesen rendben van. Esetleg csak 2 naponta van székleted, de semmilyen más panaszod nincs? Ez is teljesen oké. A lényeg az, hogy a székletürítés egy viszonylag fix mintázatot és ritmust kövessen. Figyelemfelhívó lehet, ha ez a mintázat megváltozik, de ilyenkor is legtöbbször banális életmódbeli problémák állnak a háttérben (étrendi változások, stressz, utazás).
- A székleted formált, és könnyen távozik.
- Színe leginkább barna (ezt persze azért rengeteg élelmiszer befolyásolhatja).
- Nem lebeg a víz felszínén, hanem lesüllyed. Legtöbbször a vízben lebegő széklet sem utal óriási bajra, de felszívódási zavarok állhatnak a hátterében, így ha más tünetek is kísérik, egy említést megérhet az orvosodnál.
Széklet típusok – a Bristol-skála
A normálistól eltérő széklet felismerése óriási jelentőséggel bír, hiszen nagyon jó markere az emésztőrendszered állapotának. Emiatt a széklet fajtákat egy skálán, a Bristol-skálán szokás elhelyezni. Lássuk, milyen kritériumokat állít ez a skála!
- típus: Kisebb széklet göbök távoznak, jellemzően nehéz székletürítést követően.
- típus: Göbös felszínű, de összeálló, formált széklet távozik. A székletürítés lehet nehézkes, olykor kísérheti minimális vérzés is (ez jellemzően a törléskor látszik, és a végbél repedése okozza).
- típus: Jól formált, kolbász alakú, összeálló széklet, de repedésekkel a felszínén. Ez is székrekedéses problémákra utalhat.
- típus: Puha, de formált, egyenletes felszínű, összeálló 1,5-2 cm széles széklet. Ez a Bristol-skála szerint az egészséges széklet “archetípusa”.
- típus: Puha, formált, de nem összeálló, éles határokkal szeparált székletdarabok.
- típus: Puha, pépes, nem formált széklet.
- típus: Vizes hasmenés, szilárd székletdarabokat csak minimális mennyiségben vagy egyáltalán nem tartalmaz.
A négyes típusú székletet tekintjük a skála alapján ideálisnak, azonban a hármas és az ötös is normálisnak tekinthető – ezen a 3-5. típus között terjedő spektrumon kell tehát elhelyezkedni vizuálisan a normális székletnek.
A széklet állaga és mennyisége
Ahogyan az a fentiekből is látszik, a széklet állaga kulcskérdés, az egészséges székletet meghatározó skálát is ez a motívum szervezi. A két fő patológia, amely a széklet állagához kapcsolódik, a spektrum két szélét jelöli ki a Bristol-skálán.
A “napi hány széklet normális?” kérdésre nincs egzakt válasz. Máris kiderül, hogy miért.
Székrekedés
Hány napig normális, ha nincs széklet?
Székrekedésről beszélünk abban az esetben ha valakinek 2-3 székletnél kevesebbet sikerül ürítenie hetente. A székrekedést kísérheti fájdalmas székletürítés, esetleg hasi diszkomfort érzet és puffadás is, jelentkezhet azonban más panaszok nélkül, teljesen izoláltan is. Gyermekkorban és hatvan éves kor felett meglehetősen gyakori, azonban a felnőtt lakosság körében is 16 százalék körüli az előfordulása. Leggyakrabban életmódbeli tényezőkhöz kapcsolódik: rost- és mozgásszegény étrend, alacsony folyadékfogyasztás, stressz idézheti elő. Nőknél másfélszer gyakrabban alakul ki, mint férfiaknál. Emellett lehet tünete betegségeknek is: mind az IBS, mind az IBD járhat székrekedéssel, és ritkán az emésztőrendszeri daganatok is okozhatják.
Hasmenés
A hasmenés napi 3-4 alkalommal történő híg, vizes székletürítéssel jár. Lehet akut, ilyen esetben leggyakrabban fertőzések, gyógyszerek, étrendkiegészítők okozzák, de válhat krónikussá is, amennyiben a panaszok négy hétnél tovább fennállnak. Krónikus hasmenést leggyakrabban diszbiózis, IBS, ételérzékenység okozhat, de tünete lehet a gyulladásos bélbetegségeknek is, a cöliákiának és az emésztőrendszer daganatos megbetegedéseinek is. Akut esetekben a legnagyobb veszélyt a hasmenés miatt jelentkező kiszáradás jelenti, krónikus, elhúzódó esetekben pedig a felszívódási zavarok vezethetnek komplikációkhoz. A súlyvesztéssel, esetleg véres széklet ürítésével járó hasmenés mindig indokolja az orvosi vizsgálatot!
A normális széklet mennyisége tehát valahol napi kettő és heti legalább három között helyezkedik el. A legfontosabb, hogy tisztában legyél azzal, hogy számodra mi a normális, ennek a sajátos mintázatnak a változásai lehetnek számodra jelzés értékűek.
Diszbiózis jelentése, tünetei és kezelése
A széklet színe
A széklet mennyisége és állaga mellett nagyon fontos beszélnünk a normális széklet színéről is. A széklet színét természetesen nagyon erősen befolyásolhatják az általad fogyasztott tápanyagok. Hatalmas rémületet tud okozni például a cékla vagy a sárkánygyümölcs fogyasztása, ezek élénk vörösre festhetik ugyanis a székleted színét akár 2-3 napra is. Hasonlóra képes minden piros színű ételszínezék (ezeket egyébként többnyire céklából állítják elő) és néhány étrendkiegészítő is. A szintén rettegett fekete színért felelhet például az áfonya vagy a kakaó fogyasztása is, de a cékla is kölcsönözhet élénk vörös szín helyett fekete árnyalatot a székletnek. Ezek az árnyalatok pár nappal a bűnös étel fogyasztás után természetesen megszűnnek.
Az egészséges széklet színe a sárgától a sötétbarnáig változhat, de többnyire halvány barna.
Egészséges bélrendszer és emésztés 101
Vér a székletben
A székletben a vér kétféle módon tud jelentkezni: lehet élénkvörös, friss piros színe, ebben az esetben többnyire az emésztőrendszer alsóbb traktusából (a végbélből vagy a vastagbélből) származik a vérzés. Az emésztett vér, azaz a gyomorból vagy a vékonybél felsőbb szakaszaiból származó vér sötét feketére színezi a székletet. Mindkét esetben kivizsgálás szükséges annak megállapítására, hogy mi okozza a vérzést.
Véres széklet ürítésével járhat a székrekedés, az aranyér, a gyulladásos bélbetegségek, a cöliákia és az emésztőrendszer daganatos megbetegedései is. Nők esetén véres székletet okozhat emellett a bél érintettséggel járó endometriózis is.
A vörös vagy fekete szín mellett érdemes még figyelni arra, ha szürkés árnyalatúvá válik a székleted, ebben az esetben az epe, a máj vagy a hasnyálmirigy betegségeit szükséges kizárni. Zöld székletet okozhat a növényi alapú étrend mellett a túl gyorsan áthaladó széklet is – hasmenés, diszbiózis esetén jellemzően ezzel a zöldes-sárgás árnyalattal találkozunk.
Áteresztő bél szindróma: tünetek, okok, kezelés
Mikrotápanyagok hatása a székletre
Az étrend mikrotápanyag-összetétele jelentős hatással van az emésztésre és a széklet egészségére. A rostok, például a teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségekben és gyümölcsökben találhatók, segítik a széklet térfogatának növelését, és elősegítik a bélmozgást. A probiotikumok, amelyek jótékony baktériumokat tartalmaznak, javítják a bélflóra egyensúlyát, támogatva az emésztést és csökkentve a székrekedés vagy hasmenés kockázatát. A cink hozzájárulhat a bélfal védelméhez és a gyulladásos bélbetegségek kezeléséhez, míg a magnézium lazító hatású, és segíthet a székrekedés kezelésében. Azonban a túlzott bevitel, például a magnéziumé, hasmenést is okozhat, így az ajánlott napi mennyiséget nem szabad túllépni.
Magnézium nőknek: Ezért fontos a magnéziumpótlás
Hidratáció szerepe
A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen a normális széklet kialakulásához. A víz segíti a rostok duzzadását a bélrendszerben, ami megkönnyíti a széklet továbbhaladását és ürítését. A nem elegendő folyadékfogyasztás a széklet kiszáradásához, keményebbé válásához és székrekedéshez vezethet. Naponta ajánlott legalább 2-3 liter folyadékot fogyasztani, főként víz formájában, különösen rostban gazdag étrend mellett. A túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás kerülendő, mivel ezek dehidratáló hatásúak lehetnek, és negatívan befolyásolhatják az emésztést.
Székletürítés változásai a menstruációs ciklus során
A hormonrendszer működése nagyon erősen befolyásolhatja a székletürítési szokásokat is, emiatt érdemes legalább pár cikluson keresztül megfigyelned, hogy nálad hogyan hatnak a hormonális változások a székletürítésre. Az általános mintázat az, hogy a peteérést követő időszakban a progeszteron hatására lassul az emésztés, ezért ebben a periódusban nagyon gyakori a székrekedés. A premenstruációs időszakban, tehát a vérzés előtt 2-3 nappal valamint a vérzés alatt azonban a felszabaduló prosztaglandinok miatt rengeteg nőnél jelentkezik hasmenés, puffadás, hasi görcsök. Ez teljesen normális reakció abban az esetben, ha a változások ciklussal szinkron jelentkeznek.
Ha azonban a ciklusod működésével szinkronban jelentős, szélsőséges változásokat tapasztalsz a székletedben (például vért az ovuláció környékén vagy a menstruáció előtt – tudom, nehéz eldönteni, hogy honnan származik ilyenkor a vérzés), az endometriózisra utalhat. Ebben az esetben mindenképpen jelezd a panaszaidat a kezelőorvosodnak!
Tippek az egészséges széklet fenntartásához
- Rostban gazdag étrend: Fogyassz naponta legalább 25-30 gramm rostot zöldségekből, gyümölcsökből, teljes kiőrlésű gabonákból és magvakból.
- Megfelelő folyadékbevitel: Igyál elegendő vizet a rostok hatékonyságának biztosítására.
- Rendszeres testmozgás: A fizikai aktivitás serkenti a bélmozgást és elősegíti az emésztést.
- Probiotikumok: Fogyassz fermentált ételeket, mint a joghurt, kefir vagy savanyú káposzta, amelyek támogatják a bélflórát.
- Időben ürítés: Ne halogasd a székletürítést, amikor szükségét érzed, mert ez székrekedést okozhat.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Az alábbi tünetek esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni:
- Tartós székrekedés vagy hasmenés (több mint 2 hétig).
- Véres vagy fekete széklet, ami belső vérzésre utalhat.
- Jelentős és megmagyarázhatatlan fogyás.
- Erős hasi fájdalom vagy puffadás.
- Hányinger, hányás vagy láz az emésztési problémák mellett. Ezek a tünetek komolyabb alapbetegséget jelezhetnek, amely azonnali figyelmet igényel.
A széklet tehát ugyanolyan fontos indikátora az általános egészségnek, mint a menstruációs ciklus. Elképesztően fontos tehát, hogy megfelelő információkkal rendelkezz róla. Remélem ez a cikk segített tisztán látni egy újabb tabusított kérdésben, így is támogatva téged az egészség felé vezető úton.