A közvélekedéssel ellentétben az endometriózis nem a hormonrendszer betegsége. Ugyan hatással vannak rá hormonális folyamatok, például az ösztrogén termelődésének különböző zavarai, de ezek önmagukban nem idézik elő a betegséget. A háttérben ezzel szemben komplex, teljes testet érintő, gyulladást mediáló immunfolyamatok állnak, valamint jó eséllyel a mikrobiom rendellenességei is.
Mit jelent mindez a kezelési lehetőségeket illetően?
Mindenekelőtt azt, hogy a fogamzásgátló tabletták és a hormon injekciók talán nem a legalkalmasabb eszközök az endometriózis kezelésére. A hormonális szerek minden kétséget kizáróan alkalmasak a tünetek enyhítésére, de a használatuk nem tudományosan megalapozott (evidence based) út a gyógyuláshoz. Ugyanez igaz a hormonegyensúly helyreállítására forgalmazott táplálékkiegészítőkre is, mint amilyen például a barátcserje. Az endometriózis kezelésének jövője az immunterápiában rejlik.
Mi idézi elő az endometriózis hátterében álló hibás immunműködést?
Napjainkban sem tisztázott, hogy az endometriózis valójában autoimmun betegségnek számít-e vagy sem. Azt mindenképpen elmondhatjuk azonban, hogy a betegség kialakulásában nagyon erőteljes szerepet játszik egy autoimmun komponens, emiatt pedig egészen nyugodtan állíthatjuk, hogy az immunrendszer hibás működése a betegség egyik kulcsfontosságú gyökéroka. Az immunrendszer diszfunkciója okozza, hogy a rossz helyre sodródó endometrium megtapadhat, ugyanez engedi, hogy ezek a léziók idővel növekedjenek, és potenciálisan a környező szervek szöveteibe hatoljanak, egy sor fájdalmas tünetet idézve elő ezáltal.
A nagy kérdés tehát, amellyel szembe kell néznünk: mi okozza ezt a hibás működést? Úgy fest, hogy a válasz ugyanolyan komplex, mint az állapot maga, hiszen a következő tényezők szerepe merül fel:
- genetika
- epigenetika (a gének örökletes változásai, amelyet olyan toxinok idéznek elő, mint például a dioxin)
- nikkel allergia
- a makrofág sejtek diszfunkcionális működése
- egy baktérium toxinjának (LPS – lipopolysaccharide) jelenléte a kismedence szerveiben
Vessünk egy közelebbi pillantást erre az utolsóra!
Bakteriális fertőzés az endometriózis hátterében?
Az endometriózisban szenvedő nők természetes flórájában gyakran nagy mennyiségben kimutatható egy gram negatív baktérium, amelynek egyik toxinjáról, az ún. LPS-ről (lipopolysaccharide) a kutatók úgy vélik: oroszlán része lehet a betegség kialakulásában. De hogyan kerül a nők kismedencéjébe ez a baktérium és általa a toxin?
A legvalószínűbb forrása a bélflóra. A bélrendszerből ugyanis könnyedén utat találnak ezek a baktériumok a kismedence felé, erre pedig különösen nagy esélyünk van akkor, ha nincsen rendben a bélflóránk, esetleg kontaminált vékonybél szindrómával küzdünk (SIBO), amely károsítja a vékonybél falát, fokozva annak áteresztő képességét. (Ha sokat olvastál már a témában, talán láthatod, hogy ez a háttér számtalan más állapot hátterében is felfedezhető. Az IBS, a SIBO és a nikkel allergia közötti kapocs lehet a magyarázata annak, hogy az alacsony FODMAP diéta miért olyan hasznos az endometriózis tüneteinek enyhítésére.)
Ha pedig egyszer bekerült a kismedencébe, az LSP makrofágok és egyéb immunsejtek útján gyulladásos mediátorok felszabadulását stimulálja.
Vannak még meggyőző bizonyítékok erre a feltevésre vonatkozóan:
- azok a nők, akiknek az anamnézisében nőgyógyászati fertőzések szerepelnek, kétszer nagyobb eséllyel szenvednek endometriózisban
- az antibiotikumok átmeneti enyhülést hoznak az endometriózis tüneteiben, sőt, egyes állatkísérletekben sikeresen csökkentették az endometriomák méretét is antbiotikumos kezelés útján
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy a bakteriális fertőzés okozza az endometriózist, mindössze annyit jelent, hogy bizonyos más faktorokkal együttesen erős befolyással lehet az állapot kialakulására és progressziójára egyaránt.
Nagyon is lehetséges például egy ilyen forgatókönyv:
- Valamilyen formában jelen van egy endometrioma
- Amelyhez ráadásként adódik az immunrendszer diszfunkciója, amelyre genetikai és/vagy epigenetikai tényezők hajlamosítanak
- Ráadásként van valamilyen ösztrogén termelési zavar
- És valamilyen allergén, mint például a nikkel vagy az LPS toxin
Figyelembe véve tehát mindezt: az endometriózis sebészi kezelésén túl (amely egyébként az egyik legfontosabb lépés) – hogyan kezelhetjük még ezt az állapotot, ha az immunrendszer betegségeként tekintünk rá?
Mit tehetsz az immunrendszeredért?
- Zárd ki az étrendedből az olyan fehérjéket, mint amilyen a glutén, az A1 kazein (a tehéntejben található), vagy a tojás. Amikor azt írjuk: “zárd ki”, úgy értjük, minimum 8 hétre teljesen, és totálisan száműzd őket az étkezéseidből. Miért? Mert ha érzékeny vagy a gluténra (és számtalan endometriózisban szenvedő nő érzékeny), akkor egy egészen apró mennyiség is jelentős mennyiségű gyulladást képes generálni. Dr. Jeffrey Braverman, reproduktív immunológus szerint az endometriózisban szenvedő nők genotípusa hajlamosít a cöliákiára.
- Fontold meg, hogy alacsony nikkel tartalmú diétát tartasz, különösen akkor, ha tapasztaltál már allergiás reakciót nikkel tartalmú ékszer viselése közben.
- Segíthetnek az alábbi, immunrendszer egészséges működését elősegítő étrendkiegészítők is: cink, NAC (N-acetyl cystein), kurkuma, resveratrol, melatonin, A-vitamin.
- Kezeld a SIBO-t! Bevethetsz gyógynövény alapú étrendkiegészítőket is, mint amilyen például a berberin, vagy más néven borbolya kivonat, amely nagyon hatékonyan működik a gram negatív baktériumok és azok toxinjai ellen. Bár konkrétan az endometriózissal kapcsolatban nem áll rendelkezésre adat a berberin használatáról, az adenomyosis kapcsán igazoltan hatékony. Fontos, hogy terhesség alatt a szedése ellenjavallott, és sok más gyógyszerrel sem lehet egyszerre használni, ezért mindenképpen egyeztess az orvosoddal, mielőtt elkezdenéd szedni.
- Csökkentsd a hízósejtek aktivitását! A hízósejtek fokozott aktivációja a hisztaminnal együtt fontos szerepet játszik az endometriózis hátterét jelentő immun diszfunkciók kialakulásában. Ez a folyamat ráadásul nagyon érzékeny az ösztrogén mennyiségére is, így több ponton is közrejátszhat a betegség létrejöttében.
- Szintén hatékony lehet a progeszteron terápia is, hiszen gátolja az endometriomák növekedését, és az immunműködéseket is korrigálhatja. A természetes formája, a mikronizált progeszteron ráadásul sokkal kevesebb mellékhatást idéz elő, mint a progestin (pl. a Visanne, vagy a hormonális IUD).