Natural Skin X FON
A ciklusunk egyes szakaszaiban a négy legfontosabb női hormon szintje állandóan változik. Az eltérő hormonszintek minden egyes szakaszban máshogy hatnak a testedre: éppen ezért működik számtalan nehézség esetén annyira varázslatosan a ciklus szinkronizálás. Ennek a módszernek ugyanis pontosan az a lényege, hogy megpróbálunk igazodni ezekhez a változásokhoz. A testünk jelzéseit, igényeit elégítjük ki, és nem a testünket alakítjuk a szükségleteinkhez – ez pedig sokszor a legnagyobb lépés, amit megtehetünk az egészségünk érdekében. Nem kivétel ez alól a bőrünk egészsége sem. Ebben a cikkben a ciklusszinkron bőrápolás legfontosabb aspektusait nézzük meg közelebbről – gyere, tarts velünk!
Bőröd egészsége és az általános egészséged
Bőrünk egészségéhez elengedhetetlen a hormonális rendszerünk egyensúlya és az általános egészségünk is. Hiszen valójában akkor szép igazán a bőrünk – tartósan, fenntartható módon – ha rendben van az egészségünk, egyensúlyban vannak a hormonjaink. A bőrünk állapota függ emellett persze egy sor másik tényezőtől is: a korunktól, a táplálkozásunktól, a folyadékbeviteltől, a mozgásra szánt időtől,a lelki stabilitásunktól, a kozmetikumaink minőségétől is, de a hormonrendszer egészsége mindenképpen kulcskérdés a bőrünk szempontjából.
Clean Beauty
Érdemes tehát figyelni a kozmetikumok megválasztása során a hormonrendszerünk érdekeire is. Lehetőleg olyan kozmetikumokat válasszunk, amelyek nem tartalmaznak szín- és illatanyagokat, tartósítószereket, hiszen ezek nem csak a bőrünkön hatnak, ezen összetevők jelentős része felszívódik a szervezetünkbe, a keringésbe; belélegezzük őket az illatanyagon keresztül, és még meg is esszük őket napközben akaratlanul is – például a rúzst vagy a szájfényt a szádról. Ezek a termékek tehát hatással lehetnek az endokrin rendszerre. A bennük lévő vegyszerek pedig korántsem ártalmatlanok. Ha érdekel mi is az a Clean Beauty és miért fotos, hogy mi van a neszeszeredben, akkor nézd meg ezt a cikket is!
Az ideális az lenne, ha korlátoznák azon anyagok használatát, amik káros hatással lehetnek a hormonrendszerünkre. A neszeszerünk esetében azonban megvan a lehetőségünk a tudatos választásra. Az endokrin diszruptorokról, és hatásaikról a hormonháztartásunkra ebben a cikkben olvashatsz bővebben
Alaprutin kialakítása
A legfontosabb tehát a ciklustudatos, fenntartható, egészséges életmód kialakítása és a bőrtípushoz és korhoz egyaránt passzoló jó alaprutin kidolgozása, amibe a ciklus szakaszaihoz passzoló plusz kozmetikumokat is beépíthetünk. A jó alaprutin sosem tobzódik a termékekben, sokkal inkább tudatos, és bizonyos elengedhetetlen lépéseket követ.
Minimalista bőrápolás fő lépései:
- Tisztítás: gyengéd és átgondolt tisztítás, amivel nem szabad túlzásba esni, hiszen, ha túl tisztítunk, akkor a bőrünk csak fokozottan termeli a faggyút és sérül a természetes rétege. Reggel és este dupla tisztítás főleg, ha sminket vagy fényvédőt viselsz. Először olajos lemosó, majd egy víz vagy tejes alapú lemosó.
- Tonizálás: a bőrünk pH értéke általában 5-5.5 azonban a víz, amivel tisztítunk általában 7,9 körüli értéken mozog. Ez azt jelenti, hogy a bőr természetes pH értéke felborul. A tonik ezt segít egyensúlyba hozni, hiszen ez enélkül több órát is igénybe vehet. A tonikok hidratáló összetevőket is tartalmaznak.
- Radírozás: lehet fizikai vagy kémiai hámlasztás. Minden bőrtípusnak szüksége van rá, hogy az elhalt hámsejteket eltávolítsuk. A gyengéd fizikai radír is egy opció, de csakis akkor, ha nincsenek gyulladások vagy pattanások. Hetente 1-2 alkalommal.
- Hidratálás: bőrtípusnak és kornak megfelelő, nappali fényvédős és esti regeneráló hidratáló.
És akkor most lássuk, hogy az egyes szakaszokra mi a jellemző, és hogyan tudsz még jobban gondoskodni a bőrödről ciklusszinkron.
1.szakasz: Menstruációs szakasz
Mi a cél? Nyugtatás, hidratálás, gyulladás enyhítése. Kerüld a radikális beavatkozásokat!
A ciklus első napja a menstruáció első napja (az a nap, amikor a rendes, piros vérzés megindul). A menstruáció előtti néhány napban és a vérzés idején az ösztrogén szintje esik, a bőr vékonyabbá válik, kevesebb nedvességet tart meg és kevesebb kollagént termel. Ekkor van itt az ideje annak, hogy nyugtató hatású hidratáló maszkokat használj, a gyulladás enyhítésének érdekében. Fokozott folyadékbevitelre mindenképpen érdemes figyelni ilyenkor.
2.szakasz: Follikuláris szakasz
A hipotalamusz jelet küld az agyalapi mirigynek a gonadotropin-elválasztó (GnRH) hormon formájában, hogy az küldjön tüszőérést serkentő hormont (FSH) a petefészkeknek. Ezzel elkezdődik a preovulációs szakasz. Ekkor a petefészekben több tüsző is elkezd érni. Az érésben lévő tüszők ösztrogéntermelésbe kezdenek. Megnő az ösztrogénszint, és ennek hatására a méh nyálkahártyája (endometrium) megvastagszik, hogy ezzel megteremtse az ideális feltételeket az esetleges megtermékenyülés esetén a petesejt beágyazódásához.
Mi a cél? A menstruáció alatti elvékonyodott bőr támogatása, regenerálás és a hidratálás. Ez a legalkalmasabb időszak, új arcápoló termékek kipróbálására, akár tisztító / hámlasztó kozmetikai kezelések beiktatására.
Az ösztrogén emelkedő szintje megvastagítja az epidermiszt (a bőr felső hámrétegét), azáltal, hogy fokozza a kollagéntermelést. Bármilyen intenzív hámlasztást és bőrkezelést célszerű ekkorra időzíteni. Próbáld ki az aloe vera gélt, ami hidratáló, hámlasztó és gyulladásgátló hatásokkal bír, és segít megőrizni a bőr nedvességtartalmát. Emellett ez egy remek időszak az arctisztításra és az arckezelésre is. A fájdalomküszöböd is magasabban van most, sérülések hamarabb gyógyulnak, szóval hajrá gyantázás, tisztítás.
3.szakasz: Ovulációs szakasz (13-16. nap)
Ez a ciklusunk csúcspontja, tulajdonképpen minden folyamat annak érdekében történik, hogy az ovuláció végbemenjen. A tüszőink egyre több ösztrogént termelnek, felkészítve a méhnyálkahártyát a megtermékenyített petesejt befogadására. A 12-16. nap körül az ösztrogénszint ismét megemelkedik, ezúttal drámaian. Az agyalapi mirigy érzékeli ezt az ösztrogén csúcsot, és válaszképpen luteinizáló hormon termelésébe kezd. Ennek hatására a domináns pete érése befejeződik, kiszabadul a tüszőből, kilökődve az egyik petevezetékbe jut. Ez a petesejt szépen halad a méh felé. A tesztoszteronszint egy ugrást követően, nagyjából az ovulációval egy időben csökken. A petesejt nagyjából 13-24 óráig marad életképes. Ha nem termékenyül meg, akkor vagy felszívódik vagy kiürül a következő menstruáció alkalmával.
Mi a cél? Tisztítás, a bőr pihentetése jó állapota miatt.
Bőr: Az ösztrogén és a tesztoszteron szintje ekkor éri el a csúcsát és ha az endokrin rendszered optimálisan működik, akkor ezen hormonok magas szintje nem fog sok problémát okozni. Ha azonban a tested nem képes megfelelően eltávolítani a felesleges hormonokat a szervezetedből, akkor az extra ösztrogén és tesztoszteron felhalmozódhat, és pattanásokat eredményezhet. Erre az időszakra válassz valamilyen gyengéd tonikot/arclemosót. A felesleges ösztrogén nyirokrendszeren keresztüli eltávolítását elősegítheted a bőröd – egy természetes sörtéjű kefével való – száraz dörzsölésével. Esténként fürdés előtt egy erre alkalmas kefével, lehetőleg természetes sörtéjűvel, alaposan dörzsöld át, lentről felfelé, kintről befelé, a szív irányába, körkörös mozgással. Ez egyrészt segíti az elhalt hámsejtek távozását, serkenti a vérkeringést és a nyirokkeringést is. Ezután vegyél egy forró fürdőt, és fejezd be a fürdést egy váltó fürdővel. Először kegyetlen lesz, de hamar megszokod majd, és ez a kis rutin tényleg csodás dolgokra képes.
4.szakasz: Luteális szakasz (17-28. nap)
Ez a leghosszabb szakasz általában. A nyertes tüsző, amelyből kiválik a petesejt, átmeneti endokrin szervvé változik, ő lesz az úgynevezett corpus luteum, vagyis a sárgatest, aki a petefészek falán maradva progeszteron termelésbe kezd. A progeszteron egyrészt jelzi a testnek, hogy a méhnyálkahártyáját meg kell tartani, másrészt pedig megakadályozza a további tüszők érését és megrepedését. Tehát ebben az időszakban még mindig magas a progeszteron és az ösztrogén szint is. A progeszteron akár 200x magasabb, mint a ciklus korábbi szakaszaiban.
A ciklus végén pedig, amennyiben a petesejt nem termékenyült meg, akkor a sárgatest összeesik és felszívódik. Az ösztrogén és a progeszteron mennyisége leesik, és szépen leválik a méhnyálkahártya, és ezzel kezdetét veszi a következő ciklus. A szakasz végén ismét emelkedni kezd a tesztoszteron szintünk.
Mi a cél? Tisztítás, hidratálás és hámlasztás.
Bőr: A premenstruációs időszakban és a havi vérzés idején az ösztrogén szintje lezuhan, ezáltal a bőr vékonyabbá válik, kevesebb kollagént termel és veszít a nedvességtartalmából. A progeszteron szintje a luteális szakaszban emelkedik, majd lezuhan, amivel még rosszabbá teheti a bőr állapotát. Ezért van az, hogy a menstruációt megelőző hét és maga a menstruáció hete a bőrödnek egy igen érzékeny időszaka.
A ciklusod második felében a bőröd több faggyút termel és a gyulladás is kifejezettebb lehet. Ebben a szakaszban próbáld ki a gyümölcssavakat tartalmazó maszkokat a bőröd megújulásának és regenerációjának az elősegítésére, a bőr hidratáltságának fokozására és kollagén termelésének serkentésére.
Ha szeretnél mindent megtudni arról, hogy pontosan hogyan, milyen módszerekkel, lépésekkel, életmódbeli változásokkal támogathatod a bőröd egészségét, Útmutató a gyönyörű bőrhöz ebookunkból minden szükséges információ a tiéd lehet!
Varga Zsuzsanna
Grasl Veronika – Natural Skin
Faludi Zsófi – Mandalart Beatuty