Dekódold a bőröd üzenetét
Te is azt hitted, hogy legkésőbb a pubertás végén megszabadulsz tőlük, mégis ma is kísértenek? A sokunk életét megkeserítő aknék szakszerű ápolást és kiemelt figyelmet igényelhetnek időről időre – gyakran pedig egy egész életen át. Ahhoz, hogy képesek legyünk enyhíteni, akár teljesen meg is szüntetni az akné tüneteit, értenünk kell az összefüggéseket.
A pattanás ugyanis nem több és nem kevesebb, mint egy üzenet, amelyet a testünk küld számunkra, és amit most megtanulunk a tőlünk telhető legjobb módon dekódolni.
A dekódolás folyamata
Ez a folyamat tulajdonképpen egyszerűbb, mint gondolnád. Három fő lépése van:
- A kiváltó okok feltérképezése
- Célzott kérdések és azok megválaszolása
- Tudatos jelenlét – önmegfigyelés
Haladjunk sorban!
1.A kiváltó okok feltérképezése
Ahhoz, hogy fel tudd mérni, pontosan mi vezet a pattanások kialakulásához, információkra van szükséged arról, hogy mi is pontosan az akné. Lássuk! Az akné köznapi nyelven pattanás. Egy-egy példány az életünk tökéletesen természetes velejárója. Ha csak hébe-hóba találkozol velük, semmi ok az aggodalomra. Ha az akné mindennapjaid kísérőjévé alakul, akkor viszont már bőrbetegségnek számít, amely lényegében a szőrtüszők és a hozzájuk kapcsolódó faggyúmirigyek eltömődéséből/elzáródásából alakul ki.
Hogyan ismerhetem fel a gyulladást?
A gyulladás a szervezet egy védekező és regeneráló mechanizmusa.
A folyamat leírására a rumor, calor, tumor, dolor, latin eredetű szavakat használja a szakirodalom, azaz a gyulladás piros, meleg, duzzadt és többnyire fájdalommal is jár.
Egy gyulladásos folyamat lehet akut, vagyis gyors lefolyású, de lehet idült, azaz elhúzódó/krónikus, amikor tartósan jelen vannak a feti tünetek.
Miért alakul ki?
Az aknék állandó jelenléte egyértelmű üzenete a testednek, arról, hogy valami nincs rendben. Milyen okok állhatnak mögöttük?
- Stressz
- Helytelen bőrápolás, rossz minőségű kozmetikumok
- Mozgásszegény életmód
- Anyagcserezavar
- Munkahelyi/otthoni ártalmak, mint a háztartási/konyhai munka körülményei (pl.: fokozott vegyszerhasználat; füstös, szennyezett belső tér stb.)
- Rossz szokások (pl.: arc gyakori piszkálása, vakarása, kapirgálása; nem megfelelő higiénés szokások)
- Túlzott cukor- és szénhidrát bevitel (pl.: csokika, cukorka, csipszecske stb.)
- Étel intolerancia (pl.: tejfehérje, laktóz, tojás, glutén stb.)
- Bakteriális fertőzések (pl.: demodex atka elszaporodása)
- A szervezetben jelenlévő aktív gyulladás
- Hormonális egyensúly felborulása
2.Célzott kérdések és azok megválaszolása
Ez persze rengeteg lehetőség, és közel sem biztos, hogy egy ok áll az aknéid mögött. Ahogyan a bőrünk működése összetett, komplex folyamat, úgy az aknék által hordozott üzenet dekódolása is igényelhet szaksegítséget. Egy jó kozmetikus kiváló segítőd lehet az okok mélyebb feltérképezésében, de az alábbi kérdések neked is segíthetnek abban, hogy átgondold a helyzeted.
- Milyen kozmetikumokat használok? Miből áll a rutinom?
- Sokat idegeskedek mostanában? Többet nassoltam a kelleténél?
- Eleget mozogtam vagy kicsit túlcsúszott a Netflix és a kanapé az életemben mostanában?
- Rendben van a menstruációs ciklusom?
- Észrevettem magamon az aknékon túl más egyéb tüneteket is? (megerősödött lanugo szálak, vagyis szőrösödés, gyakori hasmenés, puffadás, bőrviszketés, bőrszárazság – bármilyen egyéb tünet szóba jöhet.)
Ilyen, és ehhez hasonló kérdések megválaszolásával felfedezhetünk bizonyos mintázatokat, melyek a testünkben lejátszódó folyamatok különböző zavaraira hívhatják fel a figyelmünket.A kozmetikai kabinban történő „vallatás” a nagyítós lámpa rideg fénye alatt tehát célzottan történik, a kiváltó okok feltérképezéséhez szükséges kérdések és válaszok előrébb lendítik az akné kezelés folyamatát.
3.Az aknék kezelése
Fontos leszögezni, hogy a kozmetikus a tüneteket kezeli. Otthoni ápoláshoz ad tanácsot és ehhez biztosítja a szükséges termékeket is. Vannak esetek, amikor ez az apró segítség is teljes értékű megoldást nyújt; más esetekben viszont ez még nem elegendő.
Amikor az aknét kiváltó ok nem külső, hanem belső eredetű, úgy életmódbeli változtatásokra, orvosi kivizsgálásokra is szükség lehet – mert bár a tünetek mérséklődhetnek, a probléma gyökere nem fog megszűnni, az akné pedig újra és újra felüti majd a fejét.
Az elváltozás súlyosságától függően érdemes tovább menni endokrinológiai, nőgyógyászati, bőrgyógyászati, dietetikai, energetikai szakemberekhez, akik segíthetnek a nem szűnő tünetek okainak alaposabb feltárásában.
Az Aknék kezelése otthon – hitek/tévhitek – rutin/rendszer
Ahogyan a kozmetikában sem minden esetben, úgy otthon kiváltképp nem tanácsos a nyomkodás, a bőr traumatizálása. Egyrészt azért, mert a saját kezünk által másképp érzékeljük a fájdalmat. A felhám szövetei könnyen sérülhetnek, nyáron emellett könnyen és gyorsan pigmentálódhatnak is. Másrészről ezek a sérülések el is fertőződhetnek, akár a felszínen bakteriális úton a nem megfelelő higiénés eljárás során; de a nyomkodás, mint mechanikai inger is terítheti a gyulladást azáltal, hogy külső erőre megsérül a lobgát.
Nincsen azzal nagy gond, ha egy hosszú fürdés, vagy inhalálás után óvatosan, az általam instruált módon eltávolítod az orrtőben felgyűlt mitesszereket, az AKNÉ azonban másfajta törődést igényel.
1. A bőr nyugtatása
A felesleges traumatizálás helyett szeressük a bőrünket! Ne harci lándzsákkal, hanem gyulladáscsökkentő, puhító, sejtregeneráló hatóanyagokkal „induljunk csatába”. Az aknés bőrt mindig érzékeny bőrként kell kezelni. Gyulladt állapotában a bőr nem képes magába szívni a különböző hatóanyagokat, bármit teszünk rá, ilyenkor nem a tápanyag felvételért, hanem a békéért küzd majd. Támogassuk a bőrt, és segítsük a természetes folyamatait.
Egy jó arclemosó véleményem szerint nem csak a tisztításért felelős, beszerezhetőek már professzionális, hatóanyagot tartalmazó lemosók is, amelyek így több funkciót látnak el. Kerülendőek azonban az agresszív, irritatív hatású felületaktív anyagok, vagyis az olyan tenzidek, mint az SLS vagy az NLS . Helyette válasszunk kevésbé felhabzó, de természetesebb anyagot, mint például a COCO BETAINE. Kókuszolajból kivont vagy mesterségesen előállított vegyület, nem irritatív – megfelelő a problémás, száraz vagy érzékeny bőrűeknek is. Ez vonatkozik a tusfürdőinkre, samponjainkra is, hiszen a tisztálkodás közben ezek ugyanúgy érintkezhetnek az arcbőrünkkel. Egyéb bőrnyugtató hatóanyagok, mint az allantoin, aloe vera, bisabolol, panthenol szintén a segítségünkre lesznek.
Kiemelném, hogy a bőr túltisztítása tovább roncsolhatja a bőr barrierjét, minek következtében megint az ellenkező hatást érhetjük el – az aknék belobbanhatnak, elszaporodhatnak. Bőrünk felületén ugyanis található egy savköpeny, ami faggyúból és verejtékből áll. Ez tartja távol a kórokozókat, véd a kiszáradástól, a mi javunkat szolgálja. A túl sok felületaktív anyag ezt a köpenyt is képes feloldani; így erre vigyáznunk kell.
Ezért általános esetben a lemosó készítményedet esténként, a napi szennyeződések eltávolítására használd! Amennyiben a bőr olajos is, nem pedig száraz, úgy a bőrtípusra kifejlesztett lemosóval leginkább a nyári hónapokban célszerű az lemosást reggel is elvégezni.
2. A hidratálás fontos!
Az olajosan vagy szárazon aknés bőr is küzdhet vízhiánnyal. Ennek optimalizálására a legbiztosabb módszer a megfelelő krém rendszeres használata. Milyen a megfelelő krém? Semmiképp sem zsíros, nem ül bele a pórusba, textúrája könnyed, hatóanyagai között találunk faggyúszabályzó, vízmegkötő és bőrazonos összetevőket is.
3. A faggyútermelés mérséklése
Erre a célra kiválóak a maszkok. Ezek általában hűsítő, összehúzó érzetű sűrű krém anyagok, melyek többnyire cinket, aloe verát, iszapokat is tartalmaznak.
4. A savas hámlasztások
Véleményem szerint a leghatásosabb módja az aknék eltüntetésének. A kémiai savak nagyon sokoldalúak a kozmetikumok világában. Nem csak hámlasztani tudnak. Fajtájuktól, töménységüktől, pH értéküktől függően képesek gyulladást csökkenteni, vizet megkötni a bőr minden rétegében, sejtet regenerálni, eltávolítani az elhalt hámszöveteket, feszesíteni, ránctalanítani… azaz kismillió dologra használhatjuk őket nagyon hatékonyan. A kezelések a kozmetikában és otthon is kúrában zajlanak, mivel ezek az anyagok raktározódnak a bőrben, így minden egyes alkalommal jobban tudnak dolgozni.
Az első 3 kezelés többnyire nagyon látványos, azonban a felhám szépülése kicsit stagnál a 2. szakaszban. Ha azonban kitartunk, újra rákapcsol, és 2-3 hónap leforgása alatt szinte bárkinek baba bőre lehet.
A minőségi anyagok professzionális felhasználást igényelnek.
A lakossági termékkínálatban beszerezhető kémiai savak nem azok a savak, amikről én most beszélek. A szakemberek iránymutatása, javallata azért szükséges az otthoni alkalmazás során, mert a legtöbb ember nem tanulta meg, hogyan kell megállapítani, hogy milyen fajtájú és erősségű savat is alkalmazzon; erős anyagokról van szó, ami nem szakszerű használat mellett kárt tehet a bőrben. „Megégetni” nem fog, de a hatóidő be nem tartása, az eljárás pontos menetének be nem tartása súlyos allergiás reakciókat okozhat: duzzanat, vörösödés, viszketés stb. Így ezeket többnyire csak kozmetikusoknál lehet beszerzeni. Az otthoni kezelések problémás bőr esetében elengedhetetlen kiegészítő részét képezik a kozmetikai kezeléseknek.
A javasolt rutint azért érdemes megfogadni, betartani, rendszeresen alkalmazni, hogy a kabinban történő nagykezeléseket ne kelljen minden alkalommal újra és újra a kályhától kezdeni, mintha először találkoznánk. A bőröd is nagyon meghálálja a gondos törődést, de Te is magabiztosabban pillantasz vissza magadra a tükörből.
Végül nagyon fontos megjegyeznünk: a rendszeres és tudatos bőrápolási rutin nem helyettesíti a tudatos életmódot! Ebben a kihívásban rengeteget segíthetnek a FON anyagai: ebookjainkat és programjainkat azért hoztuk létre, hogy mindent meg tudj tenni magadért ezen a fronton is.
Faludi Zsófia