Milyen a jó vércukorszint?

Milyen a jó vércukorszint? – Funkcionális orvoslás

Tartalomjegyzék

Az éhgyomri vércukorszint eredményeket többnyire három kategóriába szoktuk sorolni: normális (5,6 mmol/l alatt), prediabéteszes, és diabéteszes. Ezen kategóriák határai mára közel sincsenek annyira kőbe vésve, mint korábban – lássuk tehát, hogyan kell értőn olvasnunk a vércukor mérése során nyert eredményeket!  

Mi számít “normális” vércukorszintnek?

A szűrővizsgálatok során szinte mindig szokás ellenőrizni a vércukorszintet, de emellett otthon is nagyon sokan követik figyelemmel a metabolikus egészség ezen markerének alakulását. Lássuk először is azt, hogy pontosan milyen értékeket érdemes mérni, ha a vércukorszintünkre vagyunk kíváncsiak! 

Az otthoni vércukormérés során és az éves rutin kivizsgálások alkalmával jellemzően az éhgyomri vércukorszintet szokás mérni. Ekkor legalább nyolc órányi koplalás után vagy ujjbegyből vett vérből, vagy vénás vérből mérjük meg a glükóz szintet. Ahhoz, hogy az eredmény normálisnak számítson, az éhgyomri glükóz szintnek 5,6 mmol/l alatt kell lennie.

Nagyon nagy jelentősége van azonban az étkezés utáni vércukorszintnek is, hiszen lehet, hogy az éhgyomri vércukorszint teljesen rendben van, de étkezéseket követően a glükóz szintje rendellenesen kiugrik – ez a jelenség a cukorbetegség előszobája, és olyan széles körben elterjedt krónikus betegségek/állapotok kockázatát növeli, mint a túlsúly, a koncentrációs zavarok, a csökkent terhelhetőség, a szív- és érrendszer betegségei, vagy a vesebetegségek.  Az International Diabetes Federation (IDF) irányelvei szerint az egészséges emberek vércukorszintje az étkezések után sem emelkedhet 7,8 mmol/l fölé, és a glükóz szintnek 2-3 órán belül vissza kell térnie az étkezés előtti szintre. Étkezés utáni hiperglikémiától (emelkedett glükózszintről) akkor beszélünk, ha a glükóz szint meghaladja a 7,8 mmol/l-t 1-2 órával az étel vagy ital elfogyasztása után is. 

Miért fontos az egészséges vércukorszint, még ha nincs is cukorbetegséged?

CGM tanulmányok nem cukorbeteg emberek körében

Egy 2009-es tanulmányban 434 egészséges (nem cukorbeteg vagy elhízott) felnőtt glükózszintjeit vizsgálták CGM (azaz folyamatos glükóz monitor) használatával, és a következő eredmények születtek:

  • Az egészséges felnőttek napközbeni átlagos glükózszintje 3,9-7,8 mmol/l között volt az idő 93%-ában, és csak nagyon kis időt töltöttek 7,8 mmol/l feletti vagy 3,9 mmol/l alatti tartományban.
  • Az átlagos 24 órás glükóz szint 5,8 mmol/l körül volt (± 0,6 mmol/l).
  • A 60 perces étkezés utáni glükóz értékek reggeli, ebéd és vacsora után átlagosan 6,7-6,8 mmol/l voltak.
  • Az étkezés után 3 órával mért glükóz értékek 5,4-6,3 mmol/l körül voltak.
  • Az étkezés utáni csúcsértéket körülbelül 60 perc alatt érték el.
  • Az átlagos éhgyomri glükóz szint 4,8 mmol/l volt ± 0,4 mmol/l.

Egy 2010-es tanulmány 74 egészséges egyén glükóz szintjét vizsgálta a hétköznapok során CGM használatával, és a következő eredmények születtek:

  • A glükóz szint az idő 91%-ában 3,9-6,7 mmol/l között volt.
  • 1,7%-ban 3,9 mmol/l alatt volt, és csak 0,4%-ban volt 7,8 mmol/l felett.
  • Az átlagos 24 órás glükóz szint 5,4 mmol/l volt.
  • Az átlagos éhgyomri glükóz szint 4,8 mmol/l ± 0,4 mmol/l.

Miért fontos az értékekkel foglalkozni, ha vannak irányelveink és normál tartományaink? Nos, azért mert több kutatás is kimutatta, hogy az egészségügyi problémák kockázata növekszik az éhgyomri glükóz szint emelkedésével, még akkor is, ha az a normális tartományon belül marad.

PCOS hírlevél sorozat

Néhány fontosabb eredmény:

  • Bjornholt és munkatársai szerint azoknál a férfiaknál, akiknek az éhgyomri vércukorszintje meghaladta a 4,7 mmol/l, jelentősen magasabb volt a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás, mint azoknál, akiknél ez az érték 4,7 mmol/l alatt volt.
  • Park és munkatársai szerint azoknál az embereknél, akiknek az éhgyomri glükóz szintje a normális tartomány magasabb felében volt (5,3-5,5 mmol/l között), jelentősen nagyobb volt a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, mint azoknál, akiknek az értéke 4,4 mmol/l alatt maradt.
  • Nguyen és munkatársai szerint azok a gyermekek, akiknek az éhgyomri glükóz szintje 4,8-5,5 mmol/l között volt, több mint kétszer nagyobb eséllyel küzdöttek  prediabétesszel és a 2-es típusú cukorbetegséggel felnőttkorban, mint azok, akiknél az érték 4,8 mmol/l alatt volt.
  • Brambilla és munkatársai kimutatták, hogy azoknál az embereknél, akiknek az éhgyomri glükóz szintje 5,1-5,5 mmol/l között volt, háromszor nagyobb volt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknek az értéke 4,6 mmol/l alatt volt.
  • Tirosh és munkatársai kutatása alapján az egészséges fiatal férfiaknál a normál tartományon belüli magasabb éhgyomri vércukorszint független kockázati tényezőt jelent a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására nézve. Ez azt jelenti, hogy ha az éhgyomri vércukorszint emelkedése – még ha az normális tartományon belül marad is – jelentősen növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, különösen, ha a testtömeg-index (BMI) meghaladja a 30-at.

Inzulinrezisztencia, alacsony vércukorszint, vércukor egyensúly, hormonok és a ciklusod

Akkor milyen célértékekkel számoljak? 

Étkezés előtti (alap) glükóz célérték: 4,0-5,0 mmol/l

Miért? Egy tanulmány, amely egészséges, fiatal, normál BMI-vel rendelkező (22,6 ± 1,7 kg/m²) felnőtteket vizsgált, azt találta, hogy az átlagos étkezés előtti vércukorszint 4,0-5,0 mmol/l között volt.

Étkezés utáni glükóz célérték: kevesebb, mint 6,1 mmol/l, legfeljebb 1,7 mmol/l növekedéssel az étkezés előtti szinthez képest

Miért? Egy tanulmány szerint, amely egészséges, nem cukorbeteg felnőtteket vizsgált, a kiegyensúlyozott étkezést követően az átlagos étkezés utáni csúcs glükózszint 5,5 ± 0,6 mmol/l volt. Ezzel szemben a kevesebb rostot és több finomított cukrot tartalmazó étkezések nagyobb étkezés utáni glükóz csúcsot okoztak (átlagosan akár 7,4 ± 0,8 mmol/l). Egy másik, szintén nem cukorbeteg felnőtteket vizsgáló tanulmány azt találta, hogy az átlagos étkezés utáni csúcs glükózszint hozzávetőlegesen 6,8 ± 1,3 mmol/l volt. Ezek alapján ésszerű célkitűzés lehet az étkezés utáni glükóz szintet 6,1 mmol/l alatt tartani, legfeljebb 1,7 mmol/l növekedéssel az étkezés előtti szinthez képest.

Átlagos 24 órás glükóz célérték: 4,4-5,6 mmol/l

Miért? Ezek az értékek egy egészséges, fiatal populáció átlagos 24 órás glükóz szintjéhez igazodnak. Több tanulmányt is megvizsgáltunk, ahol nem cukorbeteg embereken használtak CGM-eket, és ezek voltak a legjobb eredmények átlagos életkörülmények között. 

Hogyan segíthet a CGM fenntartani az optimális vércukorszintet? 

Tökéletesen normális jelenség, hogy étkezések után a vércukorszint megemelkedik: ételt fogyasztottál, amely tartalmazhat (és többnyire tartalmaz) glükózt, a tested pedig azon dolgozik, hogy ezt “kiszedje” a véráramból és bejuttassa a sejtekbe – hiszen ez az üzemanyaguk. Az ismétlődő, gyakori, és magas glükóz csúcsok azonban egyértelműen összefüggésbe hozhatók olyan problémákkal, mint a krónikus gyulladás, az érrendszeri károsodás, az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség és a súlygyarapodás. Ráadásul egyes kutatások szerint a vércukorszint jelentős ingadozása sokkal károsabb a szövetekre nézve, mint a stabilan magas vércukorszint.

Ezért érdemes arra törekedni, hogy a vércukorszintet a lehető legstabilabb szinten tartsuk, minimális változékonysággal az étkezések után. Ehhez azonban többre van szükség, mint egy szimpla “ezt edd, ezt ne” listára. Minden ember másképp reagál az étkezésre és az ételekre, ezért aktívan részt kell venned a neked legideálisabb étrend kialakításában. 

Ciklusszinkron hírlevél sorozat

Nemcsak a magas vércukorszint okozhat gondot!

Mind a túl magas (hiperglikémia), mind a túl alacsony (hipoglikémia) glükóz szint egészségügyi problémákhoz vezethet. A hiperglikémia általában azért fordul elő, mert a szervezet nem tudja megfelelően eltávolítani a glükózt a véráramból. Ahogyan korábban is írtuk: a magas glükóz szint idővel károsíthatja az ereket és az idegeket, ami problémákhoz vezethet a szemben (látásvesztés), a vesékben, a szívben, valamint zsibbadást okozhat a kézben és a lábban. Nagyon magas szintek akár kómát is okozhatnak, és szélsőséges esetekben halálhoz vezethetnek.

A hipoglikémia ezzel szemben akkor fordul elő, amikor a glükóz szint 3,9 mmol/l alá csökken, ami adrenalin (epinefrin) felszabadulását okozhatja, ez pedig gyors szívverést, izzadást, szorongást, homályos látást és zavartságot idézhet elő. Ha a vércukorszint hosszú ideig túl alacsony marad, az görcsöket, kómát és ritka esetekben halált is okozhat.

Az alacsony vércukorszint

Egy nemrégiben készült tanulmányban a kutatók áttekintették a szakirodalmat, hogy megvizsgálják, milyen hatással van az alacsony éhgyomri vércukorszint olyan betegségek kockázatára, mint amilyen például a stroke vagy a szívinfarktus. Azt találták, hogy az egészséges, nem cukorbeteg embereknél, akiknél az éhgyomri vércukorszint kevesebb, mint 4,0 mmol/l, 56%-kal nő a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata azokhoz képest, akiknek normális éhgyomri vércukorszintjük volt. Továbbá, azoknál, akiknek az éhgyomri vércukorszintje kevesebb volt, mint 4,0 mmol/l, nagyobb volt a szívroham és a stroke kockázata is. Ez az eredmény valószínűleg annak köszönhető, hogy a szervezet több adrenalint szabadít fel a glükóz szint normalizálása érdekében, és ha az adrenalin szintje krónikusan magas marad az komoly szív- és érrendszeri problémák kialakulásához vezethet.

Érdekes módon azok, akiknek az éhgyomri glükóz szintje alacsony volt ugyan, de 4,0 mmol/l felett maradt, nem mutattak nagyobb kockázatot szívrohamra vagy stroke-ra.

Bár az alacsony éhgyomri vércukorszint összefüggésben állhat bizonyos egészségügyi kockázatok kialakulásával, nem világos, hogy a napon belüli átmeneti glükóz csökkenések (3,9 mmol/l alá) ártalmasak-e vagy sem. Ezt egyelőre azért nehéz meghatározni, mivel a folyamatos glükóz monitorozás (CGM) új technológia, és elsősorban cukorbetegek használták eddig, nem egészséges személyek.

Cikluskövetés hírlevél sorozat

Kutatási eredmények az alacsony glükóz szintről

Egy tanulmány szerint, amely egészséges, nem cukorbeteg embereket vizsgált CGM segítségével 24 órás időszakokban, a glükóz szint csökkenése 3,9 mmol/l alá meglehetősen gyakori. Valójában ezeknek az egészséges embereknek 41%-a tapasztalt 3,9 mmol/l alatti glükóz szintet egy 24 órás időszak alatt, és a férfiaknál ez az alacsonyabb érték átlagosan a nap 2,7%-ában (nők esetében 2,1%-ában) állt fenn.

A kutatások azt is kimutatták, hogy a glükóz szint átlagosan 5%-kal csökken a REM-alvás (gyors szemmozgásos alvás) során a nem-REM alvás szakaszokhoz képest, ami hozzájárulhat az éjszakai alacsonyabb glükóz szintekhez a nem cukorbetegek körében. Az alacsony glükóz szintek kétszer olyan gyakran fordulnak elő éjszaka, mint nappal nem cukorbeteg személyek körében. (Némiképpen árnyalja a képet, hogy a CGM szenzorra gyakorolt nyomás alvás közben hamis alacsony értékeket is okozhat.)

Fontos beszélnünk még egy jelenségről. Az étkezés utáni csúcspont után bekövetkező hirtelen vércukorszint-esés, amelyet reaktív hipoglikémiának neveznek, akkor fordul elő, amikor a magas szénhidráttartalmú étkezésre adott inzulinválasz túl sok glükózt von ki a véráramból. Természetesen ennek is vannak kockázatai. A gyakorta ismétlődő ingadozás helyett a stabil vércukorszint tűnik a szervezet számára kedvezőbbnek. Ezeket az ingadozásokat sokszor olyan tünetek kísérik, mint a fáradtság, az energiaszint radikális csökkenése, koncentrációs zavarok, szédülés. A reaktív hipoglikémia elkerülése érdekében alacsony szénhidráttartalmú, alacsony glikémiás indexű étkezési mintát érdemes követni.

Bár egészséges személyek számára nincs ajánlott alsó éhgyomri vércukorszint érték, hasznos lehet azonban, ha a vércukorszintet 4,0 mmol/l felett igyekszünk tartani.

Összefoglalás

Mindez azt jelenti, hogy bár jól körülírt normál tartományok léteznek az éhgyomri és étkezés utáni glükóz szintekre, ezek jellemzően a diabétesz és a prediabétesz esetén relevánsak, és nem akkor, amikor prevencióról van szó. Egyre növekvő mennyiségű információ áll azonban rendelkezésünkre arról, hogy milyen tartományban érdemes tartanunk a vércukorszintet a lehető legoptimálisabb metabolikus egészség érdekében. 

Ezek alapján azt mondhatjuk, hogy a nem diabéteszes emberek is magasabb egészségi kockázatokkal szembesülhetnek az ingadozó vércukorszint vagy a normál tartományon belüli, de magasabb éhgyomri glükóz szint miatt. Az optimális vércukorszint sok tényezőtől függ, és ennek meghatározásához fontos, hogy konzultáljunk egészségügyi szolgáltatónkkal.

A tanulmányok azt mutatják, hogy fontos egyrészt a vércukorszint normál tartományban tartása, de az is lényeges, hogy megakadályozzuk a túl nagy kilengéseket is. Egy személyre szabott étrend és életmódi terv, amely elősegíti a metabolikus egészséget, három fő célt szolgálhat:

  1. Minimalizálja az étkezés utáni glükóz szint emelkedéseit.
  2. Stabilan tartja a vércukorszintet, minimalizálva az ingadozásokat.
  3. A vércukorszintet a normál tartomány alsó szegmensében tartja.

Az optimális étrend és életmódbeli választások megtalálása többlépcsős folyamat; nincs egyetlen univerzális megoldás, amely mindenki számára működik. A CGM (folyamatos glükóz monitor) segíthet az optimális étrend és életmódbeli választások kialakításában, mivel valós idejű visszajelzést ad a szokások és az esetleges változások vércukorszintre gyakorolt hatásáról.

Az egészséges vércukorszint és inzulinszint az alapja minden hormonegyensúly tervnek. Az egyik legfontosabb lépés, hogy egyensúlyba hozd a hormonjaidat és kezedbe vedd a ciklusod, termékenységed és ami a legfontosabb, az életed irányítását. A Vércukor Egyensúlya programban megismerheted a cukor és szénhidrátok, valamint a vércukorszint ingadozásának hatásait a menstruációs ciklusra, valamint azt, hogy miként lehet egyensúlyban tartani a vércukorszintet az optimális hormonális működés és az egészség érdekében.

Itt tudsz csatlakozni: Vércukor Egyensúly Program

Image 1 for category HormonegyensúlyImage 1 for category Inzulinrezisztencia

Hasonló cikkek

Tartalomjegyzék