Hipotireózis mi vagy te?

Hipotireózis - Funkcionális Orvoslás Nőknek

Tartalomjegyzék

Nemrégiben egy hölgy jött be a rendelőbe. Fáradtnak és idegesnek érezte magát az elmúlt időszakban. A menstruációja rendszertelenné vált és a libidója is jelentősen csökkent, valamint székrekedése volt. Nem is aludt jól – reggel túl korán ébredt fel, és nem tudott visszaaludni, és alig pár hónap alatt 10 kg-ot hízott, bár nem változtatta meg étkezési szokásait.

Ezek a tünetek utalhatnak hipotireózisra, azaz pajzsmirigy alulműködésre

Az alapellátásban rutinszerűen a TSH szintet szoktuk ilyenkor ellenőrizni, ami az ő esetében teljesen normális tartományban volt. Tehát ilyenkor el is küldhetnénk a beteget, hogy a pajzsmirigyével minden teljesen rendben van, hiszen a TSH szint oké, szóval menjen nőgyógyászhoz, meg szedjen vitaminokat, hogy ne legyen fáradt, ne egyen olyan sokat, és mozogjon többet, és szedjen antidepresszánst, mert ezek a problémák csak a fejében léteznek.

Good job! Easy Peasy…pedig dehogy! Sajnálatos módon annyi nőt hagynak abban a tudatban, hogy a depresszió, a fáradtság, az ízületi fájdalom, a gyengeség, a súlygyarapodás stb. mind csak a fejükben van.

A valóságban azonban ezek a tünetek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés jelei.

Mi is az a pajzsmirigy?

A pajzsmirigy (glandula thyroidea) a légcső, ill. a gége előtt két oldalt elhelyezkedő, lebenyekből álló, pillangó alakú belső elválasztású mirigy. Élettani feladata a pajzsmirigy hormonok termelése. Ezek a hormonok szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális és agyi működésben. Így többek között befolyásolja, hogy lomha vagy vagy energikus, pörög az agyad vagy be van lassulva, vidámnak vagy szomorúnak érzed magad, valamint részt vesz a koleszterin, valamint a női hormonok termelésének szabályozásában is. Szinte nincs olyan szerv, aminek a funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Termelése szükséges az élethez. 

Tehát, amikor a pajzsmirigyed alulműködik – hipotireózis – fáradtnak, lassúnak, fázósnak és néha szomorúnak, depressziósnak vagy idegesnek érzed magad. Hízol, annak ellenére, hogy fegyelmezett az étrended, és a szervezeted elkezd zsírt tárolni.

Ezen kívül egyéb hormonális problémák is felléphetnek, beleértve a szabálytalan vagy fájdalmas menstruációt, sőt a meddőséget is; valamint székrekedés is kialakulhat, mert minden lelassul, beleértve az emésztést is, szárazzá válhat a bőröd, alvászavarokat és hajhullást is okozhat. 

“Magyarok százezrei, különösen a nők, szenvednek hipotireózisban, és azok a nők, akiknek ilyen problémája van mintegy 50% -a nem is tud róla.”

Magyarok százezrei, különösen a nők, szenvednek hipotireózisban, és azok a nők, akiknek ilyen problémája van mintegy 50% -a nem is tud róla. A hipotireózisok mintegy 80% -a autoimmun válasz következménye, ami a Hashimoto thyreoiditishez vezet. És sajnos sok új anyukánál is kialakulhat ez a betegség.

A hipotireózis jelentése

Pajzsmirigy alulműködés - Funkcionális Orvoslás Nőknek

A hipotireózis olyan kifejezés, amelyet egy csökkent metabolikus állapot leírására használunk, ami a pajzsmirigy hormon nem megfelelő mennyiségének – vagy működésének tulajdonítható.

Definició

Hipotireózisról beszélünk ha a szérumban mért a thyrotropin (TSH) szintje  referencia tartomány feletti és ezzel párhuzamosan alacsony vagy csökkent a szabad thyroxin (fT4) koncentrációja. Az első eset az ún. manifeszt hipotireózis, ekkor a TSH általában magasabb, mint 10mIU/L és a szabad T4 is a referencia tartomány alatt található. 

A második eset az ún. szubklinikus hipotireózis, amelynek felismerése és kezelése is számos kihívásokat tartogat. Klinikai jelentőségét az adja, hogy előfordulási gyakorisága kb. 10-szer nagyobbnagyobb, mint a manifeszt hipotireózis előfordulási gyakorisága. Leginkább nőkben fordul elő és az életkor előrehaladtával prevalenciája nő.

Az esetek kilencvenöt százaléka az „elsődleges hipotireózis”. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigy nem működik vagy alulműködik. Ez több okból is bekövetkezhet. 

Leggyakoribb oka a jódhiány. Jódhiányos területen a leggyakoribb ok a krónikus, autoimmun thyroiditis (Hashimoto-thyroiditis). A betegség leggyakrabban a nőket érinti (nő-férfi arány 15-20:1). Összesített előfordulási gyakorisága a nők körében 2-7 %. Családi halmozódása genetikai tényezők szerepére utal. A primer hipotireózis egyéb okai között találjuk a pajzsmirigy műtéti eltávolítását, és/vagy a radiojód kezelést, amelyet leggyakrabban pajzsmirigy daganat kezelése során alkalmaznak.

“A betegség leggyakrabban a nőket érinti (nő-férfi arány 15-20:1).”

Ritkább esetben kialakulhat hipotireózis akkor is, ha hatékonyan állítunk elő pajzsmirigy hormonokat, de „pajzsmirigyhormon-rezisztenciával” rendelkezünk, hasonlóan az inzulinrezisztenciához. A sejtjeink nem veszik fel vagy nem hatékonyan használják az aktív pajzsmirigyhormont, illetve a pajzsmirigyhormon inaktív formáját nem tudjuk aktívvá alakítani.

Másodlagos vagy szekunder ok ritkább, ilyenkor a hipotireózis a hipotalamusz és a hipofízis súlyos problémái miatt alakul ki. Azonban a krónikus vagy jelentős stressz hozzájárulhat az agyalapi mirigy problémájához, ami zavarja a pajzsmirigy hormon termelést.

A hipotireózis tünetei

A betegség alattomos, lassú lefolyású. Kezdetben enyhe, nehezen felismerhető tünetek jelentkezhetnek. Sokszor hónapok, évek alatt alakul ki.  

A legjellegzetesebb panaszok: 

  • fáradékonyság, 
  • izomgyengeség, kötöttség, 
  • menstruációs zavar, 
  • depresszió, motiváció szegénység, pánikrohamok, 
  • száraz törékeny bőr, viszketés, a beteg alig, vagy egyáltalán nem izzad, hideg intolerancia, 
  • székrekedés, hízás, cukor és szénhidrát utáni vágy, magas koleszterinszint, 
  • puffadt arc, vizenyős duzzanatok leggyakrabban a szemhéjakon, az arcon és a végtagokon,
  • „gumó a torokban” érzés, nyomás érzés a nyakban vagy nyakon, fojtogató érzés, gyakori krákogás, köhécselés, magas hang (hangszálödéma), 
  • ízületi fájdalom, duzzanat és merevség,
  • hajhullás, hajszálak elvékonyodása, törékeny körmök, száraz nyálkahártyák, 
  • alacsony pulzusszám, 
  • meglassult gondolkodás, memória problémák, 
  • vas és B12 vitamin felszívódási zavar miatt anémia.

Labor Tesztek

  • TSH 

A TSH meghatározására a pajzsmirigy zavarok gyanúja, illetve kezelése során minden esetben szükség van. Az agyalapi mirigyben termelődő hormon ugyanis a pajzsmirigy hormonjainak termelődését befolyásolja, méghozzá úgy, hogy serkenti a T3 (trijódtironin) és a T4 (tiroxin) előállítását, valamint fokozza a jód felszívódását. Amennyiben a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége csökken, az arra ösztönzi a hipotalamuszt (TRH), hogy még több TSH-t termeljen, hogy növekedjen a T3 és a T4 szintje. Ellenkező esetben, amikor túl sok hormon van jelen a vérben, a TSH termelődése csökken. 

 “A TSH szint mérése önmagában nem elég!”

Fontos azonban azzal tisztában lenni, hogy a pajzsmirigybetegségek diagnózisának felállításához igen kevés egyedül a TSH szintjének meghatározása, ugyanis a napszak, a stressz, bizonyos gyógyszerek, a várandósság, sőt, még az időjárás hatására is megváltozhat a vérben lévő mennyisége. Sok más hormonhoz hasonlóan a TSH-nak is van napszaki ritmusa, ami akár 50%-os is lehet, legalacsonyabb a késő délutáni órákban. Ez alapján a referencia tartománytól 40-50%-ban eltérő érték nem feltétlenül jelent a pajzsmirigy betegséget. A különböző nagy esetszámot felölelő, standardizált vizsgálatok alapján a szérum TSH szintjének normális felső tartománya 4,1-4,5 mIU/L. Pontosan emiatt nehéz kizárólag a TSH szint alapján diagnosztizálni a betegséget. Tehát, ha tünetek vannak érdemes megnézni a többi tesztet is, mert a TSH önmagában nem elég!

  • Pajzsmirigy hormonok – T3-T4  

A trijódtironin (T3) és a tiroxin (T4) a pajzsmirigy által termelt hormonok. A T4 sokkal nagyobb mennyiségben termelődik, majd T3-má, a hormon aktív formájává alakul. A T3 és a T4 a véráramba kerül, ahol is elvégzik a pajzsmirigy tényleges funkcióját, az anyagcsere szabályozását. A szabad T3 (FT3) és az szabad T4 (FT4) nem kötődnek a vérben fehérjékhez, így szabadon végezhetik munkájukat a sejtjeidben – az anyagcserét megfelelő módon szabályozva az optimális egészség érdekében. A vérben a T4 99.7 %-ban fehérjékhez (T4-binding globulin és, albumin, prealbumin) kötötten szállítódik, de biológiailag aktív hatása csak a szabad hormonnak van. 

Az FT3 és az FT4 mérése azért fontos, mert ezek mutatják a tiroxin és a trijódotironin aktivitását a testben. A magas TSH és az alacsony FT4 és FT3 hipotireózisra utal. A normál TSH, a normál FT4 és az alacsony FT3 jelezhet T4-T3 konverziós problémákat, és a normális vagy magas TSH, a normál FT4 és a magas FT3 jelezheti az FT3 sejt szintű rezisztenciáját, ami szintén hipotireózis tüneteket okozhat, mivel az aktív hormon nem képes belépni a sejtbe, hogy elvégezze a munkáját.

  • Pajzsmirigy antitestek – Thyreoidea peroxidase antitest (ATPO, TPOAb), Thyreoglobulin antitest (TgAb) és Thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest. 

A thyreoidea autoantitestek vizsgálata elsősorban az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegség diagnózisához nyújt segítséget. Ezen kívül az eredmények alapján lehetőség nyílik az autoimmun eredetű pajzsmirigy betegségeknek a többi formájú thyreoiditistől való megkülönböztetésére. Kérhetik a megnagyobbodott pajzsmirigy (struma) okának kiderítésére és/vagy amikor a többi pajzsmirigy működéssel kapcsolatos vizsgálati eredmény (mint például T3, T4 és/vagy TSH) kóros pajzsmirigy működésre utal. 

Akkor is kérhetik egy vagy több pajzsmirigy antitest vizsgálatát, ha a vizsgált személy ismert, a pajzsmirigyhez alapvetően nem kapcsolható autoimmun betegségben szenved (mint például systemás lupus erythematodes, rheumatoid arthritis vagy anaemia perniciosa), ugyanakkor pajzsmirigy betegségre utaló tünetek (is) jelentkezhetnek. Fontos tudni, hogy autoimmun kórképek mellett bármikor jelenkezhetnek pajzsmirigy rendellenességre utaló tünetek is. Anti-TPO jelen van Hashimoto-thyreoiditisben és Basedow kórban, TgAb jelen van Hashimotóban és pajzsmirigy tumor esetén mérik még a szintjét, thyreoidea stimuláló hormon receptor antitest pedig Basedow kórban van jelen, amikor egyébként túlműködik a pajzsmirigy. Tehát pajzsmirigy alulműködésben az Anti-TPO-t és a TgAb-t mérik.

  • Reverz T3 

A Reverz T3 a pajzsmirigyhormonok harmadik legelterjedtebb formája. Amikor a szervezet tartalékolni akarja – ahelyett, hogy „égetné” – az energiát, az aktív T3-t inaktív „tartalék” formává alakítja. Ez akkor fordulhat elő, ha beteg vagy, stressz hatás ér vagy alultáplált vagy. A rT3 anyagcsere szempontból inaktív hormon, de megvan az a képessége, hogy kötődik a T3 felvevő receptorokhoz. Ennek a reakciónak a következménye, hogy az anyagcsere szempontjából fontos T3 nem jut be a sejtekbe. Így az aktív hormon (T3) nélkül a sejtekben hiányállapot alakul ki. Ennek következtében pajzsmirigy alulműködési tünetek jelentkeznek. Ha a TSH és az FT4 rendben van, de az FT3 alacsony, az azért van, mert rT3-má alakul – így ennek a szintje emelkedik. Érdemes ellenőrizni az rT3-at, ha nyilvánvaló hipotireózisos tünetek vannak, de a TSH vagy FT4 normális.

  • Egyéb kiegészítő vizsgálatok – Pajzsmirigy UH-os vizsgálata 

Minden olyan esetben ajánlott az ultrahang, ha a tapintásos vizsgálat vagy az egyéb tünetek alapján felmerül a pajzsmirigy kóros elváltozásának gyanúja. A pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatának célja a legtöbb esetben az, hogy azonosítsuk vele a pajzsmirigy göbös elváltozásait, vagy folyadékkal telt tömlőket, úgynevezett cisztákat keressünk. 

Ha pajzsmirigye megnagyobbodott (golyva vagy más néven strúma), akkor ugyancsak ultrahanggal igyekszünk kideríteni, hogy mi állhat ennek a hátterében (egyenletesen nagyobb lehet a pajzsmirigy például jódhiány esetén). Felismerhető a szerv autoimmun eredetű gyulladása is.

“Minden olyan esetben ajánlott az ultrahang, ha a tapintásos vizsgálat vagy az egyéb tünetek alapján felmerül a pajzsmirigy kóros elváltozásának gyanúja.”

Ha kiderült, hogy a pajzsmirigy alulműködik, akkor érdemes a vas, szelén és cink szinteket is tesztelni – szelén és cink szint mérés itthon azért nem általános, magánúton kérve a két vizsgálat együtt 10 ezer Ft körül van. Ezek alacsony szintje esetén megfelelő kiegészítőkkel azokat pótolni érdemes. Ezen kívül érdemes megnézni, hogy a jódfelvételt milyen környezeti faktorok gátolhatják, pl. fluorid, klór és bróm expozíció.

Pajzsmirigy hírlevél sorozat

A hipotireózis kezelése

Beszélj az orvosoddal a tünetekről és a megoldásokról!

A testedről és az egészségedről van szó!

“Képesnek kell lenned egy kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatot kiépíteni az orvosoddal, hogy el tudd mondani őszintén a bajaidat és hogy a segítségével meg is találd a megfelelő megoldást. “

Figyeld meg a tested, hogy mi az, ami nem jó, és merj kérdezni! Először mindig beszéld meg egy orvossal a tüneteidet, mert hidd el azért a legtöbben mégis azért mentünk orvosnak, hogy segíthessünk. Azonban, ha nem tudsz őszinte beszélgetést folytatni az orvosoddal az egy másik kérdés. Képesnek kell lenned egy kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatot kiépíteni az orvosoddal, hogy el tudd mondani őszintén a bajaidat és hogy a segítségével meg is találd a megfelelő megoldást. 

Ha ez nem megy, akkor meg kell vizsgálnod, hogy ez vajon azért van, mert te nem tudsz beszélni a problémáidról, mert tartasz valamitől – sokan félnek az orvosnál, és nehezen nyílnak meg, szégyellik a problémáikat, sebezhetőnek érzik magukat – vagy az orvos képtelen tisztelettel beszélgetni veled. Ennek megfelelően változtass!

Gyakran Ismételt Kérdések a témában:  

Mi az a pajzsmirigy?

A pajzsmirigy (glandula thyroidea) a légcső, ill. a gége előtt két oldalt elhelyezkedő, lebenyekből álló, pillangó alakú belső elválasztású mirigy. Élettani feladata a pajzsmirigy hormonok termelése.

Mit jelent a hipotireózis?

Hipotireózisról akkor beszélünk, ha a szérumban mért a thyrotropin (TSH) szintje referencia tartomány feletti és ezzel párhuzamosan alacsony vagy csökkent a szabad thyroxin (fT4) koncentrációja. 

Melyek a hipotireózis leggyakoribb tünetei?

Például a fáradékonyság, izomgyengeség, kötöttség, menstruációs zavar, depresszió, motiváció szegénység, pánikrohamok, száraz törékeny bőr, viszketés, a beteg alig, vagy egyáltalán nem izzad, hideg intolerancia, székrekedés, hízás, cukor és szénhidrát utáni vágy, magas koleszterinszint. 

Image 1 for category Pajzsmirigy

Hasonló cikkek

Tartalomjegyzék