Menstruációs migrén kezelése és megelőzése

Menstruációs migrén kezelése és megelőzése – Funkcionális orvoslás

Tartalomjegyzék

A nők és a fejfájás viszonyáról viccek, sztorik, reelsek, mémek, de talán még barlangrajzok is készséggel mesélnek nekünk. Ezek a történetek tradicionálisan arról szólnak, hogy a nők által gyanúsan gyakran tapasztalt fejfájás valamilyen helyzet elkerülése érdekében, kifogásként létezik. A valóság nyilván nem ez – a nőkről szóló szájhagyomány útján keringő történetek esetén ez nem lepődünk meg persze annyira. De mi az igazság? Tényleg gyakoribb a fejfájás a nők körében? Mi az a “menstruációs fejfájás” és miért válik gyakoribbá a fejfájás a ciklus környékén? Mit lehet tenni? Ebben a cikkben ezeket a kérdéseket fogjuk megválaszolni.

Nem minden fejfájás migrén (és nem is minden migrén fejfájás) 

Bár a köznyelv a migrén szót az erős fejfájás szinonimájaként szereti használni, valójában a migrén nem a fejfájás erősségének jelzője. A migrén speciális fejfájás típus, amely jellemzően féloldali, lüktető, pulzáló érzéssel jár, emellett gyakran hang- és fényérzékenység, erős elesettség érzés, hányinger vagy hányás kíséri. A migrénes rohamok időtartama pár órától pár napig változik. A betegség a munkaképtelenség vezető okaként jelenik meg a fejlett világ összes egészségügyi szervezete szerint. Nemcsak a legtöbb elmaradt együttlétért felel tehát, hanem a legtöbb táppénzen töltött napért is.

A migrénes rohamok négy szakaszból állnak, de nem minden esetben zajlik le mind a négy egy-egy roham esetén. 

  • A legelső szakaszt a prodromális tünetek megjelenése adja. Ilyenkor a betegek változatos tünetek sorát tapasztálják: járhat lehangoltsággal, de akár eufóriávalis,  nyaki fájdalommal, vizesedéssel, furcsa sóvárgásokkal. 
  • Egyes esetekben ezt az aura nevű jelenség követi, ami látászavarral jár. Ez a tünet pár perc alatt fejlődik ki, és nagyjából 30-60 percig tart. Jelentkezhet a látótérben villódzó fények formájában, de látásvesztésként is. Időnként az aurás migrénben szenvedők beszédzavarral vagy a végtagok zsibbadásával szembesülnek. (Fontos, hogy ezek a tünetek súlyosabb neurológiai betegséget is jelezhetnek, ezért mindig fordulj orvoshoz, ha ilyen panaszaid vannak és még nem vizsgáltattad ki az okukat!) 
  • A harmadik szakasz a már fentebb leírt jellegzetességeket hordozó fejfájásos periódus, amely jellemzően 4-72 órán át tart. 
  • A rohamot a posztdromális fázis zárja, amely jellemzően elsettséggel, fáradtsággal, levertséggel jár. 

A négy szakaszból bármelyik elmaradhat – tehát akár a fejfájás is (ez a migrénes betegek nagyjából négy százalékára jellemző). 

Migrén és a nők 

És mi a helyzet a migrénnel és a nőkkel? Tényleg többet fáj a fejünk, mint a férfiaknak? Úgy tűnik, hogy igen: amerikai adatok azt mutatják, hogy a nők több mint háromszor gyakrabban szenvednek migréntől, mint a férfiak. Különösen gyakori esetükben a ciklushoz kapcsolódó migrénes fejfájás: a migrénes nők negyede a menstruáció időszakában szenved a rohamoktól. 

Cikluskövetés hírlevél sorozat

A menstruációs migrén

A menstruációs migrén ráadásul egy Lancetben publikált review szerint rosszabb, mint a ciklus más pontjain tapasztalható migrén: jelentősen erősebb panaszokkal jelentkezik ugyanis a migrén ebben az időszakban, mint a ciklus más pontjain. De miért jön elő a migrén pont a ciklusunk alatt? Nos, a pontos patomechanizmus egyelőre ismeretlen. A legvalószínűbb az, hogy a premenstruációs migrént az ösztrogén magas szintje, valamint a prosztglandinok menstruáció előtti felszaporodása okozza. Ezen tényezők hatása kifejezettebb a perimenopauza idején és különböző hormonháztartást érintő betegségekben (mint amilyen például a PCOS vagy a pajzsmirigy betegségek). Ez magyarázat lehet arra, hogy 40 és 55 éves kor között miért szenved ettől a jelentőségtől különösen sok nő. 

Ha ciklikusan tapasztalsz fejfájást, nagyon jó ötlet elkezdeni közelebbről szemügyre venni a ciklusod sajátosságait, hiszen bizonyos hormonzavarok jelenlétére már a legelemibb cikluskövetési módszer elsajátításával szerzett információk is utalhatnak. Gondold végig, hogy milyen volt a ciklusod az elmúlt időszakban, tapasztaltál-e bármilyen változás, ami a fejfájás megjelenésével nagyjából egy időben történt? Ezek hasznos infók lehetnek a kezelőorvosod számára is. 

Migrén hormonális okai

Miközben a menstruációs migrénnek – ahogy láthattad – jól ismert hormonális alapja van, egy másik gyakori fejfájástípus is előfordulhat a ciklus körüli napokban: a tenziós fejfájás. A tenziós fejfájást leginkább úgy jellemezhetjük, mint egy abroncsot a fej körül vagy a halánték lüktetését. Gyakran a menstruációs ciklus előtt, de nem mindig kizárólag hormonális okok miatt jelenik meg. Elképzelhető, hogy egyszerűen a nagyobb stressz, fokozott feszültség vagy a menstruációval járó általános diszkomfort váltja ki. Így, ha mindig ugyanakkor („időzítve”) jelentkezik a tenziós jellegű fejfájás, érdemes végiggondolni, hogy maga a menstruáció körüli élethelyzet – a feszített munkarend, a családi teendők, a szorongás vagy a kialvatlanság – nem-e áll-e a háttérben.

A menstruációs migrén ezzel szemben sokkal egyértelműbben kötődik a hormonális ingadozásokhoz. Ha egyébként is hajlamos vagy a migrénre, a ciklusodban bekövetkező ösztrogénszint-csökkenés könnyen előhívhat egy rohamot. Kutatások szerint a migrénben szenvedő nők akár 70%-ánál is megjelenhet a menstruáció idején. Van azonban olyan eset is, amikor valaki csak ebben az időszakban tapasztalja a migrént, a ciklus többi napján pedig egyáltalán nincsenek tünetei – ezt nevezzük tisztán menstruációs migrénnek.

A háttérben leginkább két fő mechanizmust szoktak kiemelni:

  1. Az ösztrogén és a szerotonin kapcsolata: A ciklus első felében az ösztrogén magasabb szintre emelkedik, majd a luteális fázisban, illetve közvetlenül a menstruáció előtt hirtelen visszaesik. Ezzel párhuzamosan csökken a szerotonin, amelynek alacsony szintje elősegítheti a fejfájás vagy migrén kialakulását. Az alacsony szerotonin (és ennek hatására felszabaduló, az agyi ereket tágító anyagok) felelős lehet a lüktető, erős migrénes rohamokért.
  2. A hisztamin szerepe: Az ösztrogén serkenti a hízósejtek hisztamin kibocsátását, és csökkenti a DAO enzim termelődését (amely a hisztamint bontja le). A magasabb hisztaminszint viszont emeli az ösztrogéntermelést is – létrehozva egy „ösztrogén-hisztamin” körforgást. Ez a ciklus középső és vége felé különösen aktívvá válhat, és sok nőnél fejfájást vagy migrént válthat ki. Mindez nem kizárólag a hormonokon múlik: ha allergiára hajlamos vagy, vagy a menstruáció körüli stressz miatt megemelkedik a hisztaminszint, a fejfájások súlyosbodhatnak.

Ovuláció környékén is jelentkezhet: Egyes nők már az ovuláció után érzik a hormonális ingadozás hatásait, amikor az ösztrogénszint először csökken. Így akár kétszer is lehet migrénes roham: egyszer a ciklus közepén, az ovulációt követően, egyszer pedig a menstruáció előtt.

Terhesség utáni fejfájások: A magas ösztrogénszint a várandósság alatt sokszor „megvédi” a nőket a migréntől, de a szülés, vetélés vagy abortusz után hirtelen lezuhanó hormonszint erős fejfájásban vagy újbóli migrénben jelentkezhet. Az újdonsült anyukáknál ráadásul az alváshiány is hozzájárulhat a gyakoribb és erősebb rohamokhoz.

Perimenopauza és migrén: A legtöbb nőnél a migrén a 40-es éveik előtt kezdődik, ám perimenopauzában fokozódhat a probléma, hiszen az ösztrogén és a progeszteron ingadozóvá válik, majd hosszú távon is alacsonyabb szintre áll be. Ez a hormonális káosz intenzívebb és gyakoribb fejfájásokhoz vezethet, egészen addig, amíg a menopauza végleg stabilabb (ám alacsonyabb) hormonszintet nem eredményez.

Migrén és hormonális gyógyszerek:

  • Vannak nők, akiknek a fogamzásgátló tabletta egyenletesebb hormonszintet biztosít, így csökkenti a migrénes rohamokat. Másoknál viszont pont a tabletta és az ún. „placebo hét” során bekövetkező ösztrogén megvonás váltja ki a fejfájást. Ilyenkor előfordul, hogy át kell térni egy folyamatos adagolásra, vagy más típusú védekezésre, hogy elkerüljük a visszaeső ösztrogén miatti migréneket.
  • A hirtelen abbahagyott hormonális fogamzásgátló vagy hormonpótló terápia is kiválthat erős fejfájást. Ez tipikusan akkor következik be, amikor a szervezet nem kap időt a fokozatos átállásra, és az ösztrogénszint nagyon gyorsan esik le.
  • Nagyon fontos: ha újonnan jelentkezik aurás migrén a fogamzásgátló megkezdése után, minél előbb keresd fel az orvosod, mert ez megnövekedett stroke-kockázatra utalhat, és ellenjavallt a tabletta folytatása.

PMS hírlevél sorozat

Mit tehetsz a menstruációs migrén ellen? 

A menstruációs migrén kezelése türelmet és kitartást igényel. A tünetek kellemetlensége miatt jellemzően a lehető leggyorsabban szeretnénk megszabadulni tőle, azonban több, mint valószínű, hogy egy ciklus alatt nem történik majd csoda. Vannak azonban nagyon hatékony étrend kiegészítők és életmódbeli változások, amelyekkel egy életre búcsút inthetsz a panaszaidnak. 

Nulladik lépésként nagyon hasznos, ha naplózod a fejfájásod: mikor jelentkezik, mennyi ideig tart, pontosan milyen tünetek kísérik? Ebből megtudhatod, hogy pontosan milyen hormonális változás állhat a migréned hátterében – ez a kezelőorvosod számára is nagyon fontos információ lehet. 

Természetes módszerek a menstruációs migrén kezelésére 

Végül, de nem utolsó sorban mindenképpen meg kell említenünk a menstruációs migrén hátterében meghúzódó lelki okokat is. A 21. századi ember ősellensége, a stressz mind a cikluszavarok, mind a migrén előfordulásának gyakoriságát növeli. Ezért ha a ciklusoddal összefüggően migrénes rohamok gyötörnek, nagyon fontos elgondolkoznod a stresszkezelés lehetőségein is. 

Hogyan hozhatom helyre a krónikus stressz által okozott károkat? A kortizol szint csökkentése természetes módszerekkel – 9 lépésben cikkün kben megmutatjuk.

Image 1 for category Női ciklus

Hasonló cikkek

Tartalomjegyzék