Fájdalmas menstruáció tinédzser korban – mi az oka?

Fájdalmas menstruáció tinédzser korban - mi az oka? – Funkcionális orvoslás

Tartalomjegyzék

A menstruációs fájdalom (dysmenorrhea) elképesztően gyakori. Annyira, hogy elhitették velünk, hogy a fájdalom tökéletesen normális, és nincs más teendő vele, mint bedobni egy-két fájdalomcsillapítót, és élni tovább az életet. Legrosszabb esetben beteget jelentünk, vagy kimaradunk 1-2 napra az iskolából. Történt már nagyobb katasztrófa is, nem? Nos, a gyakori és a normális sajnos közel sem jelenti ugyanazt, és ez a fájdalmas menstruációra is igaz. Az erős fájdalmas menstruáció azonban masszívan befolyásolja a nők életminőségét – hatással van a hétköznapjainkra, a munkánkra, a tanulmányainkra, a kapcsolatainkra is, ezért muszáj foglalkoznunk vele. Különösen igaz ez akkor, ha a fájdalom tinédzser korban jelentkezik. Ebben a cikkben a tinik fájdalmas menstruációjával fogunk foglalkozni: áttekintjük a lehetséges okokat és a megoldásokat is. 

Fájdalmas menstruáció tinédzsereknél 

A menstruációs fájdalom tehát – ahogyan fentebb is említettük – nagyon gyakori: a tizenévesek és fiatal nők 50-90%-a, a felnőtt nők 15-75%-a tapasztalja. Súlyos, normális életvitelt korlátozó fájdalmat a nők 2-29%-a tapasztal. Pár sorral fentebb már olvashattad, de muszáj újra leírnunk: a gyakori és a normális nem ugyanazt jelenti! 

2006-ban az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP), majd néhány évvel később az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiuma (ACOG) közzétett egy jelentést, “A menstruációs ciklus életjel” címmel. Ebben kiemelték, hogy óriási jelentősége van annak, hogy mind az ellátók, mind a nők különbséget tudjanak tenni a normális és a rendellenes menstruáció között, hiszen ezek időben történő azonosítása sokat segíthet a potenciális egészségügyi problémák korai felismerésében. Sajnos ez az írás – amely a menstruáció egészségének fontosságát elismerő, rendkívül fontos írás – a mai napig szinte észrevétlen maradt a gyermekorvosok, nőgyógyászok és háziorvosok számára. 

Pedig a cikkben levont tanulságok napi gyakorlatba emelése nagyon sürgős volna. Különösen is igaz ez a kamaszok tekintetében: ebben az időszakban szerzik meg az első tapasztalatukat a menstruációval, ekkor alapozzák meg a kapcsolatukat a testükkel. Jár nekik, hogy ezt ne tévhitek mentén, fájdalmak között tegyék meg. 

Ebben a cikkben írtunk arról milyen a normális menstruációs ciklus.

Miért fáj a menstruáció? 

Nézzük tehát akkor azt mindenekelőtt, hogy mi a normális, és mi nem ha menstruációs fájdalomról beszélünk. 

A méh izomzatának össze kell húzódnia ahhoz, hogy le tudjon róla válni a nyálkahártya. Ezzel együtt jár a gyulladáskeltő vegyi anyagok -prosztaglandinok – fokozott termelése is. Tehát az enyhe-mérsékelt fájdalom és diszkomfort érzés normális. Az ebből a folyamatból eredő fájdalmat nevezzük elsődleges dysmenorrheának.  

Elsődleges dysmenorrhea

Az elsődleges dysmenorrhea általában serdülőkorban kezdődik, akkor, amikor a ciklusok már ovulációval együtt zajlanak le. Ez általában az első menstruációt követő 6-12 hónapon belül következik be.

Az elsődleges dysmenorrhea egyik jellemzője, hogy a kellemetlen érzés közvetlenül a menstruáció kezdete körül kezdődik – vagy néha már egy nappal előtte -, és fájdalmas, görcsös érzéssel jár. Általában a menstruáció első napja után megszűnik, de ritkán akár három napig is eltarthat. 

Definíció szerint az elsődleges dysmenorrhea hátterében nem azonosítható semmilyen alapbetegség, és szinte mindig a prosztaglandinok és a vazopresszinek természetes termelődése okozza. Mindez azonban jelentős kellemetlenségeket okozhat, ezért a későbbiekben kitérünk néhány olyan lehetőségre, amellyel uralhatjuk ezt az egyébként normálisnak tekinthető folyamatot.

A menstruációs ciklus megértése + visszatérés a ciklustudatossághoz

Másodlagos dysmenorrhea

Másodlagos dysmenorrhának nevezzük azt az állapotot, amikor a nagyon erős menstruációs fájdalom hátterében valamilyen betegség áll. Ilyen lehet az endometriózis, adenomiózis, vagy a PCOS. Ha a fájdalom: 

  •  olyan erős, hogy megakadályozza a hétköznapi tevékenységek elvégzését
  • folyamatos gyógyszerszedést igényel,
  • esetleg hányással, ájulással jár együtt,
  • és a hónap más időszakaiban is jelentkezik, 

akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Ebben az esetben is előfordulhat, hogy elsődleges dysmenorrheáról van szó, azonban mindenképpen ki kell zárni a fádjalmas menstruáció egyéb okait. 

Útmutató a tökéletes mentsruációhoz

Családi anamnézis 

FONTOS! Ha a közvetlen nőrokonoknál (anya, nagymama) is jelen volt az erős menstruációs fájdalom, és emellett későbbi életszakaszban más nőgyógyászati panaszok is felmerültek náluk, az a másodlagos dysmenorrha mellett szól. Ebben az esetben különösen fontos,  hogy időben kivizsgáljuk a háttérben meghúzódó potenciális okokat.

Mit tehetsz fájdalmas menstruáció ellen? 

Ha úgy tűnik, hogy semmilyen komoly probléma nincs a panaszok mögött, az nem jelenti azt, hogy egyszerűen hátra kell dőlnünk, és el kell fogadnunk, hogy rossz lapokat húztunk. A menstruáció kezdete utáni első 2-5 év a szabályos ritmusba rázódás időszaka. Nagyon fontos, hogy ezekben az években meg tudjuk alapozni a testünkkel való kapcsolatot.

Ciklustudatossággal a kamaszok menstruációs egészségéért

A ciklustudatosság  és a cikluskövetés  kiváló eszközök lehetnek ebben.  A kamaszkor a legjobb időszak ezen módszerek elsajátítására: nemcsak azért, mert így élvezhetjük leghosszabban a módszerek előnyeit, hanem azért is, mert egy kritikus időszakban helyezhetjük nagyon stabil alapra a női testtel való kapcsolatunkat. Ennek felsorolhatatlan előnyei vannak:

  • tudatos jelenlétet biztosít a termékenységgel kapcsolatos döntések meghozatalában 
  • kompetens jelenlétet ad az orvosi kezelésekben 
  • időben felismerhetővé válnak a hormonegyensúly zavarai, így megelőzhetőek lesznek a szövődmények 

Étrendkiegészítőkkel a fájdalmas menstruáció ellen 

  • Kalcium: A tipikus adag 600 mg/nap kalcium-citrát az egész ciklusban vagy a menstruáció kezdete előtti 5 napon
  • E-vitamin: napi 500 NE E-vitamin a menstruáció előtt két nappal kezdődően és a vérzés első három napján át folytatva segíthet csökkenteni a menstruációs fájdalmat
  • D-vitamin: napi 2000 NE D vitamin segíthet a menstruációs fájdalmak kezelésében. Érdemes laborban ellenőriztetni a D vitamin szintet, hiányállapot esetén ugyanis ettől jóval nagyobb mennyiségre is szükség lehet átmenetileg. 
  • Halolaj: 1000 mg EPA és 700 mg DHA szedése javasolt dysmenorrhea esetén. A legtöbb étrendkiegészítő tartalmazza mindkettőt, és a csomagoláson feltüntetik a javasolt adagolást és az arányt is. 
  • Magnézium: a magnézium-glicinátot körülbelül 600 mg/nap mennyiségben szükséges fogyasztani  a menstruáció előtt 5 nappal, míg a ciklus többi részén elegendő lehet 300 mg/nap szedése is. 
  • A gyömbért széles körben ismert gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai miatt, és számos tanulmány lenyűgöző eredményeket hozott a fájdalmas menstruáció kezelése kapcsán is. Az ideális adag 2000 mg/nap. 
  • A fahéj szintén hatásosnak bizonyult a fájdalom, az erős menstruációs vérzés, és a hányinger csökkentésére. A legfontosabb vizsgálatban az ajánlott adag 420 mg volt. 

GAL OMEGA-3 ECO

Az életmód és a fájdalmas menstruáció kezelése 

Természetesen az életmódbeli változások is kiváló hatással lehetnek a menstruációs fájdalmakra. 

  • A mediterrán diéta fantasztikusan hathat a menstruációs fájdalmakra
  • Fontos emellett kerülni a szélsőségesen korlátozó diétákat, és figyelni az antioxidánsok bevitelére (zöldségek, gyümölcsök) – ez a legtöbb kamasznak kihívást szokott okozni
  • Kerülni kell az endokrin diszruptorokat – nemcsak az étkezések kapcsán, hanem a bőrápolás terén is! 
  • Jó ötlet lehet a tampont betétre, vagy menstruációs bugyira cserélni – ezen termékek esetében különösen fontos, hogy ne tartalmazzanak endokrin diszruptorokat! 

Ha szeretnél többet tudni arról, hogyan szüntetheted meg az életmódod által a menstruációhoz kapcsolódó kellemetlen tüneteket, ezt az ebookot semmiképpen ne hagyd ki:

Útmutató a tökéletes mentsruációhoz

A fájdalmas menstruáció olyan nehézség, amely egy életre kedvezőtlen hatással lehet a kamaszok testükkel való kapcsolatára. Ezért abban az esetben is fontos foglalkoznunk a panaszokkal, ha azok mögött semmilyen szervi ok nem húzódik meg. A női létnek soha nem része az elviselhetetlen fájdalom – és szerencsére egyre többet tudunk arról, hogyan szabadulhatunk meg a kellemetlenségektől a ciklusunk kiiktatása nélkül. 

Image 1 for category HormonegyensúlyImage 1 for category Női ciklus

Hasonló cikkek

Értesülj első kézből!

Tartalomjegyzék